Henüz Puan Verilmedi

Zonguldak’ta bulunan 4 bin 112 yaşındaki Porsuk Ağacı Zonguldak Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürü Sezgin Örmeci tarafından tespit edildi.

Zonguldak, 4112 yaşındaki Porsuk Ağacı ile gündemde. Arkeofili.com’un haberine göre bu ağaç bronz çağında filizlenmiş. Ağacın bu güne kadar tespit edilmiş en yaşlı Porsuk Ağacı olduğu belirtiliyor. Bilimsel adı Taxus baccata olan ağacın yaşını Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi’nden Dr. Ercan Oktan ve Anturia Danışmanlık’tan Dr. Murat Yıldız inceledi. Laboratuvar ortamında yapılan yıllık halka incelenmesiyle ağacın yaşı ortaya çıktı. İnceleme neticesinde ortaya çıkan bir diğer sevindirici haber ise ağacın hala çok sağlıklı olması. Uzmanlar, insanların ortam şartlarını bozmaması durumunda ağacın 4.000 sene daha yaşayabileceğini belirtiyor.

Zonguldak'ta 4112 yaşında ağaç bulundu. En yaşlı porsuk ağacı Türkiye'de. bilgiversin.com

Bronz Çağında Filizlendiği Belirtilen 4112 Yaşındaki Taxus Baccata

Zonguldak’taki 4112 Yaşındaki Porsuk Ağacı Nasıl Bulundu?

Zonguldak ilimizde tespit edilen 4112 yaşındaki Porsuk Ağacı  dünyanın en yaşlı beş ağacından biri olarak gösteriliyor. Bir köylünün Zonguldak Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürü Sezgin Örmeci’ye haber vermesi ile incelemeler başlatıldı. Laboratuvar ortamında yapılan incelemelerde ağacın yaşı tespit edildi. Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürü, ağacın bulunduğu bin beş yüz dekarlık alanın Tabiat Anıtı olarak ilan edileceği ve Gumeli Tabiat Anıtı’na ekleneceğini belirtti. Dünyanın en yaşlı ormanlarından biri olarak gösterilen Gumeli Tabiat Anıtı’nda 1987 ve 1164 yaşında iki ağacın daha olduğu belirtiliyor.

Kaynak: arkeofili.com/?p=15127

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.