Zika Virüsüne Karşı Sinek Kovan Hamile Elbisesi
Henüz Puan Verilmedi

Sinek Kovan Hamile Elbisesi Denizli’de Üretildi

Zika virüsüne karşı Denizli’de sinek kovan hamile elbisesi üretildi. Bilindiği gibi özellikle Tropikal Afrika, Güneydoğu Asya, Pasifik Adaları, Orta ve Güney Amerika bu virüsün tehdidi altında. Dünya Sağlık Örgütü açıklamalarına göre bu bölgelerden başlayan hastalığın giderek yayıldığı bildiriliyor. Özellikle hamilelerin risk altında olduğu vurgulanırken. Zika virüsü bulaşan gebelerin dünyaya getirdiği çocuklarda ne yazık ki mikrosefali hastalığı görülebiliyor. Yapılan açıklamalardan anlaşıldığı kadarıyla hastalık sivrisinekler tarafından bulaştırılıyor. Bu konuya odaklanan Türk tekstilciler sinekleri kovan bir elbise üretmeyi başardı.

Zika Virüsüne Karşı Sinek Kovan Hamile Elbisesi

Zika virüsüne karşı geliştirilen sinek kovan hamile elbisesi, Denizli’de bulunan bir tekstil firması tarafından üretildi. Yapılan açıklamalara göre bu elbise 50 yıkamaya kadar etkisini koruyor. Askeri alanda kullanılan bir kimyasal maddenin bu virüsün yayılmasına neden olan sivrisinek tipine karşı kullanılabileceğini keşfeden tekstilciler harekete geçti. Üstelik bu kimyasal maddenin insan sağlığına bir zararı da bulunmuyor. Uluslararası sağlık örgütleri bu maddeyi güvenilir olarak görüyor. Bu yada başka bir kimyasal madde kullanılarak bu güne dek herhangi bir kovucu elbise üretimi yapılmamış. Yani Denizli’li girişimciler bu konuda bir ilke imza atıyor.

Sinek kovan hamile elbisesi ile ilgili açıklamalar, Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı ve aynı zamanda firma sahibi İsa Dal tarafından yapıldı. Zika virüsüne karşı tedbir olarak kullanılacak bu elbise ile ilgili Almanya’da bulunan laboratuvardan, sağlığa zararı olmadığına dair bir sertifika alınmış. Bu sertifikanın alınması sonrasında üretime geçilmiş. Nanoteknoloji ile üretilen kıyafetin kumaşına yerleştirilen kapsüller, kullanım esnasında patlayarak sinekleri kovuyor. Kokusuz ve insan sağlığına zararlı olmadığı vurgulanan elbiseler ile ilgili yoğun miktarda talep olması bekleniyor. Özellikle virüsün etkili olduğu coğrafyadan elbiseye karşı büyük ilgi olduğu vurgulanıyor.

Kaynak

 

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.