Henüz Puan Verilmedi

Zika Virüsü Nedir?

Zika Virüsü, Türkiye‘nin gündemine Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile girdi. Yapılan açıklamaya göre Tropikal Afrika, Güneydoğu Asya, Pasifik Adaları, Orta ve Güney Amerika’da bu hastalığa rastlanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü bu bölgelerden başlayan hastalığın giderek yayıldığını söylemektedir. Özellikle hamilelerin risk altında olduğu vurgulanırken. Zika virüsü bulaşan gebelerin dünyaya getirdiği çocuklarda mikrosefali hastalığı görülmektedir. Açıklamalardan hastalığın sivrisinekler tarafından bulaştırıldığı anlaşılmaktadır.

zika virüsü nedir? nasıl bulaşır? tedavisi var mı? belirtileri nelerdir? bilgiversin.com

Zika virüsü ile ilgili Sağlık Bakanlığı Uyardı!

Zika Virüsü Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Zika Virüsü belirtileri arasında ateş, baş ağrısı, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, kas ve eklem ağrısı ve benzeri belirtiler yer almaktadır. Hastalığın detayları ile ilgili bir tanıtım ve bilgilendirme videosu sayfamızın üst bölümünde yer almaktadır. Bu videoyu izleyerek hastalık ile ilgili derinlemesine bilgi sahibi olabilirsiniz.

Zika Virüsü Tedavisi Var mı?

Zika Virüsü tedavisi ile ilgili yapılan açıklamaya göre bu hastalığın herhangi bir tedavisi bulunmamaktadır. Özgün bir tedavi yöntemi yada aşısı bulunmayan bu virüsten korunmak için, riskli bölgelere seyahat eden insanların klimalı ve sivrisineksiz ortamlarda bulunması tavsiye edilmektedir.

İşte, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan o açıklama:

BASIN AÇIKLAMASI
Dünya Sağlık Örgütü, Tropikal Afrika, Güneydoğu Asya, Pasifik Adaları, Orta ve Güney Amerika’da Zika Virüs Hastalığı görüldüğünü ve yayılmaya devam ettiğini bildirmiştir. Zika Virüsünün özellikle gebelere bulaştığında doğacak bebeklerde ciddi anomalilere sebep olduğu tespit edilmiştir. Yenidoğanlarda beynin yetersiz gelişimine yol açabilen mikrosefaliye (küçük kafa) neden olabilmektedir.
Bakanlığımız Zika Virüsün görüldüğü bölgedeki ülkeleri yakından takip etmekte, bölgeye seyahat edecek vatandaşlarımızı, özellikle gebeleri 7/24 hizmet veren Alo Seyahat Sağlığı Danışma Hattından (444 77 34) ve Seyahat Sağlığı Merkezlerinden bilgilendirmektedir.
Sivrisineklerden insanlara bulaşan Zika Virüsü Hastalığı ateş, baş ağrısı, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, kas ve eklem ağrısı gibi belirtileri bulunmaktadır.
Hastalığın özgün bir tedavisi bulunmadığı gibi önleyici bir aşısı da yoktur. Tedavisinde ise istirahat, sıvı alımının arttırılması, ateş düşürücü ve ağrı kesiciler önerilmektedir. Tüm virüs enfeksiyonlarında olduğu gibi antibiyotiklerin virüse herhangi bir etkisi yoktur.
Enfeksiyondan korunmak için hastalığın görüldüğü bölgelerde sivrisinek ısırıklarından korunmak esastır. Klimalı, sivrisineklerden korunmuş mekanlarda kalmaya özen gösterilmeli, açıkta kalan cilt için sivrisinek kovucular kullanılmalıdır. Kapalı giysiler (uzun kollu gömlek ve uzun pantolon gibi) giyilmelidir.

Ayrıca konuyla ilgili Dünya Sağlık Örgütünün yeni salgın hastalık bildirimleri de Seyahat Sağlığı internet sitesinde (http://www.seyahatsagligi.gov.tr/) yayınlanmaktadır.
Kamuoyunun bilgilendirilmesi için ilgilerinize sunulur.

Kaynak

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.