Yurt Dışından Getirilen Cep Telefonu Kayıt Süresi Uzadı
Henüz Puan Verilmedi

Yurt Dışından Getirilen Cep Telefonlarının Kayıt Süresi 120 Gün Oldu

Yurt dışından getirilen cep telefonu kayıt süresi 60 günden 120 güne çıkartılacak. Konuyla ilgili açıklama en yetkili ağızdan geldi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin tarafından yapılan açıklamaya göre yurt dışından gelen cep telefonlarının, Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’ne (MCKS) kayıt ettirme süresi 60 günden 120 güne çıkartılıyor. “Elektronik Kimlik Bilgisine Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik” ile ilgili yapılacak değişiklik sayesinde bu süre uzatılmış olacak. Söz konusu değişikliğin Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Yurt Dışından Getirilen Cep Telefonu Kayıt Süresi Neden Uzatıldı?

Yurt dışından getirilen cep telefonu kayıt süresi bilindiği gibi 60 gün olarak belirlenmişti. Ancak özellikle gurbetçi vatandaşlarımız Türkiye’ye yaptıkları uzun süreli ziyaretlerde sorun yaşıyordu. 60 günlük sürenin sonunda cihazlarını kayıt ettirmeyen kullanıcıların cep telefonları yönetmelik gereği kullanıma kapatılıyordu. Bu konuda gelen yoğun şikayetler neticesinde bir değişikliğe gidildi ve kayıt süresi 120 güne çıkartıldı. Artık yurt dışından gelen cep telefonları 4 ay boyunca kayıt ettirilmeden Türkiye’de kullanılabilecek. Bu sürenin sonunda kayıt yaptırarak cep telefonlarını Türkiye’de kullanmaya devam etmek isteyen vatandaşlarımız Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’ne (MCKS) giriş yapmaları gerekecek. Bu konuyla ilgili detaylı bilgiye resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Yurt dışından getirilen cep telefonu kayıt süresi Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra 120 güne çıkacak olup, söz konusu değişikliğin yapılıp yapılmadığını MCKS resmi web sitesinden yapabilirsiniz. Konuyla ilgili düşüncelerinizi ve merak ettiğiniz hususları bizlere iletebilirsiniz. Bunun için altta yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.