Henüz Puan Verilmedi

ALS Hastalarına Yumuşak Robotik Eldiven Umut Işığı Olacak

Yumuşak robotik eldiven (Soft Robotic Glove) olarak adlandırılan ve Wyss Institute tarafından geliştirilen robotik donanım başta ALS hastaları olmak üzere birçok insana umut ışığı olacak. Muscular dystrophy, ALS ve omurilik hasarı oluşan hastalarda denenen eldiven, hastaların ellerini tekrar kullanabilmesini sağlıyor. El motor yeteneklerini tam olarak kullanamayan hastalar yumuşak robotik eldiven sayesinde temel kavrama ve bırakma eylemlerini yapmaya başlıyor. Araştırmacı ve hastaların deneyimlerinin yer aldığı video görüntüleri, Harvard Üniversitesi’ne ait resmi YouTube kanalında yayınlandı.

Yumuşak Robotik Eldiven, ALS Hastalarına Ne Kazandıracak?

ALS hastaları kaybolan el motor yeteneklerini yumuşak robotik eldiven (Soft Robotic Glove) ile tekrar kazanabilir. Paylaşmış olduğumuz videoda da gördüğünüz gibi ALS hastaları özel olarak üretilmiş bu robotik eldiveni kullanarak günlük hayatlarında yaşadıkları birçok sorunun üstesinden gelebilecek. Bir televizyon kumandasını yada gözlüğünü bir yerden alıp başka bir yere koymak için oldukça zorlanan hastalar robotik eldiven sayesinde bunu kolaylıkla yapabilecek. Henüz geliştirme aşamasında olan proje eğer istenen hedefe ulaşırsa el motor yeteneklerini tam olarak kullanamayan hastalara büyük umut olacak.

Yumuşak robotik eldiven ile ilgili düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Muscular dystrophy, ALS ve omurilik hasarı oluşan hastalar için bu robotik donanım sizce gerçekten de umut ışığı olabilir mi? Konu ile ilgili mesajlarınızı bize iletmek için altta yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.