Yolculuk Paylaşımı Türkiye’de…
Henüz Puan Verilmedi

Yolculuk Paylaşımı Ne Demek ?

Sahip olduğunuz bir aracınız var ve her gün aynı yolu gidip geliyorsunuz. Çoğu zaman da tek başınıza yolculuk yapıyorsunuz. Bu durum zamanla hem sıkıcı hemde biraz pahalı gelebilir size. İşte Yolculuk Paylaşımı denen sistem tam da bu noktada imdadınıza yetişiyor. Türkiye’de bu konuda hizmet veren bazı projeler var. Birazdan bunlardan bahsedeceğim ancak sistemi tam olarak anlatarak Yolculuk Paylaşımı kavramını zihinlerde tam olarak oluşturmak lazım diye düşünüyorum.

Bu sistem sadece sürücülere hizmet vermiyor tabi ki. Kendine alternatif ulaşım seçenekleri arayan yolcular için tam bir can simidi olarak görebiliriz bu sistemi. Toplu ulaşım araçları kullanıldığında seyahat edilen güzergahın gereksiz yere aktarma noktaları ile uzatılıyor olması hem bu sistemden faydalananları hemde yerel yönetimleri rahatsız ediyor. İşte bu açıdan bakıldığında bu sistem ile çalışan projelerin varlığı hem ülke ekonomisine hem bireysel ekonomiye büyük katkılar sağlayacaktır diyebiliriz. Üstelik trafikten eksilecek her bir gereksiz araç çevre kirliliğini önlemek için bir katkı sağlayacaktır.

Bu Sistemle Çalışan Projeler:

Volt

Yolculuk Paylaşımı Uygulaması Volt

Yolculuk Paylaşımı Uygulaması Volt

Trafikteki boş koltukları dolduruyor” sloganıyla yola çıkan volt şimdilik iOS sürümü ile piyasada olsa da web sayfasında ki duyurudan anlaşıldığı kadarıyla en kısa zamanda Android sürümünü de yayınlamış olacak. Sistem oldukça basit bir mantıkla çalışıyor. Öncelikle uygulamayı cep telefonunuza yüklüyorsunuz. Ardından facebook hesabınızla sisteme giriş yapıyorsunuz. Eğer bir facebook hesabınız yoksa ne yazık ki bu sistemi kullanamıyorsunuz. Sonrasında eğer arabanız yoksa “Yolculuk Teklifi” bölümünden size uygun araçta bir koltuğu kendiniz için ayırabilirsiniz. Arabanız varsa “Yolculuk İsteği” bölümünden size yol arkadaşlığı yapacak birilerini bulabilirsiniz. Bu sistemde yolcular ve sürücüler sosyal medya hesapları üzerinden beraber seyahat edecekleri kişileri tanıma fırsatı bulabiliyor. Volt ile yolculuk yapacağınız kişileri arayabilir yada volt üzerinden mesajlaşabilirsiniz.

Yolyola.com

Kendisini “Türkiye’nin Yolculuk Paylaşım Ağı” olarak tanıtan yolyola.com da Yolculuk Paylaşım sistemi mantığı ile çalışmaktadır. Ancak şu an için yolyola.com için herhangi bir mobil uygulama seçeneği mevcut değil. Sistem web sayfası üzerinden çalışıyor. Öncelikle facebook hesabınızla sisteme üye oluyorsunuz. Sürücüler sisteme yolculuk girerken yolcular ise yolculuk seçerek sisteme dahil oluyorlar. Sürücüler araç marka modellerini ve güzergah mesafesini girerek masraf hesabı yapabiliyor ve bu masrafı yolculuk yapacak kişilerle paylaşabiliyor. yolyola.com tanıtım videosunu izleyerek sistemin çalışma yöntemi hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)