Henüz Puan Verilmedi

Yükseköğretim Program Atlası Nedir?

Yükseköğretim Program Atlası, özetle YGS / LYS’ye hazırlıktan başlayarak öğrencilerin üniversite ve meslek seçimlerini yaparken daha mantıklı kararlar verebilmesini destekleyebilmek maksadıyla geliştirilmiş bir sistem olarak tanımlanmaktadır. Dershanelere gitme şansı olmayan öğrenciler sınav dönemlerinde nitelikli rehber ihtiyacını karşılamakta güçlük çekebiliyor. Bu sebepler gelecekleri ile ilgili kararlar verirken zorlanabiliyor. YÖK Program Atlası öğrencilerin başka bir kaynağa ihtiyaç duymadan bilgi alabilmesini sağlayacak. Mobil uyumluluk sayesinde öğrenciler cep telefonu, tablet, vb. cihazlarla bu sisteme kolaylıkla giriş yapabilecek. Sistem tamamen ücretsiz olup, YÖK Bilgi Sistemi YÖKSİS verileri ve ÖSYM’nin ÖSYS verileri temel alınarak hazırlanmıştır. Bu sistem emel olarak üç ana modülden oluşmaktadır.

yök, yükseköğretim program atlası nedir? nasıl kullanılır? ÖnLisans, Lisans, YGS, LYS, net sihirbazı, bilgiversin.com

YÖK – Yükseköğretim Program Atlası: ÖnLisans Atlası, Lisans Atlası, YGS – LYS net sihirbazı

YÖK Program Atlası Girişi Nasıl Yapılır?

YÖK Program Atlası girişi yapabilmek için öncelikle internet bağlantısı bulunan bir bilgisayar, cep/akıllı telefon, tablet, vb. bir cihaza ihtiyacınız var. Bu cihazlarda bulunan web tarayıcının adres satırına yokatlas.yok.gov.tr yazarak sistemin ana sayfasına ulaşabilirsiniz. Bu sayfada yer alan linkleri kullanarak 3 ana modülden ihtiyacınız olana giriş yapabilirsiniz. Lisans AtlasıÖnlisans Atlası veya YGS-LYS Net Sihirbazı linkerini tıklayarak hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

YÖK Program Atlası Nasıl Kullanılır?

YÖK Program Atlası’na ana sayfasına ulaştıktan sonra karşınıza gelecek olan 3 ana modülden ihtiyacınız olan modüle giriş yaparak sistemi kullanmaya başlayabilirsiniz.

YÖK Lisans Atlası:

Lisans Atlası, üniversite adaylarının, üniversite ve meslek seçimlerini yaparken daha bilinçli tercih yapabilmesini amaçlamaktadır. Bu sistem bir tercih robotu olarak görülmemelidir. Bu sistemi sağlam bir referans kaynak olarak görmeniz daha yerinde olacaktır. Sistemi kullanmaya başlarken “Üniversite Seç” kutucuğuna üniversite adını yazarak, o üniversitedeki lisans programlarını listeleyebilirsiniz. Detayları görmek istiyorsanız programın üstüne tıklamanız yeterlidir. “Program Seç” kutucuğuna seçmeyi düşündüğünüz programı yada mesleği girmeniz durumunda, bu isimli programların bulunduğu üniversitelerin listelendiğini görebilirsiniz. Detayları görmek için üniversitesinin üzerine tıklamanız yeterlidir.

YÖK Önlisans Atlası:

YÖK Önlisans Atlası da aynı Lisans Atlası modülünde olduğu gibi çalışmaktadır. Referans bir kaynak olarak kullanabileceğiniz bu sistemden yukarıda anlatılan yöntemle faydalanabilirsiniz.

YGS-LYS Net Sihirbazı:

YGS-LYS Net Sihirbazı, öğrencilerin belki de en çok merak ettikleri soruya cevap bulmalarını sağlayacak. Bu modül sayesinde öğrenciler hedefledikleri bölüme yerleşebilmek için hangi testten kaç net yapmaları gerektiğini kolaylıkla öğrenebilecek. Bir önceki ÖSYS’de Merkezi Yerleştirme ile öğrenci almakta olan lisans/önlisans programlarına giren öğrencilerin YGS/LYS testlerinde yapmış oldukları net ortalamaları bu modülde bulunmaktadır. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak için altta yer alan bilgi notu linkini tıklayabilirsiniz. Sorularınızı altta yer alan yorum formunu kullanarak bize iletebilirsiniz.

Kaynak, Bilgi Notu

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.