Henüz Puan Verilmedi

İşte Yeni Bulunan Gezegen HL Tau’nun İlk Görüntüleri:

Halihazırda tam olarak oluşumu tamamlanmamış bir gezegen, ALMA radyo teleskobu aracılığı ile ilk defa oldukça net olarak görüntülenebildi. Yeni bulunan gezegen HL Tau, yapısı itibariyle güneşe benzemektedir. Uzmanlar yeni bulunan gezegen‘in yaşının 1Milyondan daha genç olabileceği belirtmektedir. Gezegen Taurus isimli bir yıldız kümesi içinde yer almakla birlikte dünyaya olan uzaklığının dörtyüzelli ışık yılı olduğu açıklandı. Oldukça ileri bir görüntüleme teknolojisini üzerinde barındırmakta olan ALMA isimli bu teknoloji harikası teleskop ile yeni oluşan bu tip gezegenlerin net bir şekilde görüntülenmesi mümkün olmaktadır.

Yeni bulunan gezegen‘lerin çevresini saran oldukça büyük bir toz kütlesi olmasından dolayı görüntülenmesi neredeyse imkansız bir hale gelmektedir. Ancak üstün bir görüntüleme teknolojisi ile donatılmış olan ALMA teleskobu farklı bir teknoloji ile bu imkansızlığı ortadan kaldırmayı başarıyor. Aralarında yaklaşık onbeş km. aralık olan antenler aracılığı ile almış olduğu sinyalleri kıyaslayarak tespit etmiş olduğu uzun dalga boyları vasıtasıyla bu harika görüntüler alınabilmektedir. Bu teleskobun sahip olduğu üstün teknolojisini sınayabilmek  adına bahse konu antenler eylül ayından sonra yeni bulunan gezegen HL Tau‘ya yönlendirilmişti. Konu hakkında açıklama yapan uzmanlar bu denli detaylar içeren bir gezegen oluşumu görüntüsünü olağanüstü olarak yorumladılar.

Dünyanın En Büyük Teleskobu ALMA Hakkında:

18 senede yapılmış olan ALMA teleskobu 2013 Mart ayında devreye alınarak çalışmaya başladı. Kısa adı ALMA olan bu teleskobun gerçek adı The Atacama Large Millimeter/submillimeter Array. Bu üstün teknoloji ile donatılmış olan dünyanın en büyük teleskobu Atacama isimli bir Çöl’de konuşlandırılmıştır. Şili‘nin kuzeyinde yer alan bu yüksek teknolojili teleskop toplamda 66 adet devasa çanaktan meydana gelmektedir. Çanak antenlerin tasarımında oldukça hassas davranılmış olup anten yüzeylerinde yer alabilecek en küçük bir pürüzün dahi oluşmasına müsaade edilmemiştir. ALMA, her türlü olumsuz hava şartlarına göre dizayn edilmiştir.

Yukarıda yer alan belgesel ile ALMA teleskobu hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Yeni bulunan gezegen HL Tau ile dikkatleri üzerine çeken bu teknoloji harikası teleskop ile ilgili detaylı teknik bilgilere ulaşmak için tıklayınız…

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)