Henüz Puan Verilmedi

Balıkesir’de Havran Barajı Yakınlarında Yapay Yarasa Mağarası İnşa Edildi:

Balıkesir’in Havran ilçesinde inşa edilen ve 2009 senesinde su tutmaya başlanan barajın suları altında kalan İnboğazı Mağarası içinde yaşayan 20.000 yarasanın bir anda yok olması bölgede zeytincilik yapan çiftçileri ciddi anlamda sıkıntıya sokmuştu. Bilindiği üzere Balıkesir’de faaliyet gösteren çiftçilerin büyük bir çoğunluğu zeytincilikle uğraşmaktaydı. Bahse konu mağaranın sular altında kalması neticesinde zeytin sineği ile beslenen on binlerce yarasa bir anda yok olmuştu. Bu olay neticesinde zeytin sineği ile doğal mücadelede çiftçinin elindeki en büyük silah bir anda uçup gitti.

zeytin sineği BilgiVersin.com

Yarasaların Besin Kaynağı Olan Zeytin Sineği

Bu olay doğanın hassas dengeleri ile oynandığında insanlara pahalıya patladığını bir kez daha ispat emiştir. Yarasaların bölgedeki zeytin sinekleri ile beslendiğini göz ardı edenler, çiftçilere ağır darbe vurmuştur. Bu konuyu kamu oyunun dikkatine sunan yöre halkı ve sorumlu bilim insanları sayesinde eski mağaraya yakın yapay bir mağara yapılmasını sağlamıştır. Bu yapay mağara 3 Milyon TL’ye mal oldu. İlk etapta çiftçiler inşa edilen yapay mağarada yarasa bulunmadığını ve bu yüzden zeytinciliğin ciddi darbe aldığını söylemekteydi. Ancak geçtiğimiz günlerde yapılan araştırmalar neticesinde mağarada yarasa sayısında kayda değer bir artış yaşandığı, sayılarının 10.000’i bulduğuna dair açıklamalar yapılmıştır.

Yarasa’lar Bir Günde 75 Kg Sinek Yiyor:

Yapılan mağara içerisinde yaşamakta olan 10.000 yarasa bölgede zeytincilik yapan çiftçilerin korkulu rüyası olan zeytin sineği ile besleniyorlar. Toplam sayıları onbin olan bu yarasa kolonisi bir gecede toplam 75 kg zeytin sineği ve çeşitli böcek türleri ile beslenmektedir. Bu sayede zeytin için en büyük zararlı olarak kabul edilen zeytin sineği ile zirai ilaç kullanmaksızın mücadele edilebilmektedir. Bugün için sayıları on binleri bulan toplam 8 yarasa türüne ev sahipliği yapan mağaranın gelecek dönemlerde daha da fazla yarasa için yuva olması umut edilmektedir.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)