Henüz Puan Verilmedi

Prof. Stephen Hawking Yapay Zeka Hakkında Uyardı:

Yapay Zeka insanların düşünme yöntemini inceleyerek bu sisteme benzer bir yapay yönerge oluşturmaya yönelik yapılan çalışmalar olarak özetlenebilir.

Dünyaca ünlü bilim adamlarından Prof. Stephen Hawking yapay zeka ile ilgili herkesin dikkatini çekecek bir açıklama yaptı. Hawking‘in yaptığı açıklamaya göre yapay zeka insanlığın sonunu getirebilecek. Bu uyarıyı yaparak duyduğu endişeyi paylaşan Hawking yapay zeka ile ilgili gelişmelerin insanların faydasına olduğunu fakat bu gelişmelerin yapay zekayı daha da ilerleterek insan zekasının üzerine çıkabileceği kaygısını taşıdığını açıkladı. Prof. Hawking yapay zekanın kendi gelişme sürecini yeniden şekillendirebilecek boyuta gelebileceğini, ancak insanoğlunun sınırlı ve oldukça ağır ilerleyen bir biyolojik evrimle geliştiğini belirtti. Aradaki farkın zamanla artacağından endişe duyan Prof. Stephen Hawking, insanların böyle bir güç ile yarışamayacağını söyledi.

yapay zeka hawking BilgiVersin.com

Prof. Stephen Hawking

ALS hastası olan Hawking, yapay zeka gücü ile iletişim kurabiliyor. Dünyanın önde gelen fizikçisi, intel’in akıllı telefon klavye uygulaması ile çevresindekilerle konuşuyor. Bu uygulama ünlü fizikçinin düşüncelerine uygun kelime önermeleri yapabiliyor. Ancak bu durum Hawking’in yapay zekaya olan bakış açısını değiştirmiyor.

Hawking kadar yapay zekaya endişe ile bakmayan bilim adamları da mevcut. Cleverbot uygulamasının geliştiricisi Rollo Carpenter ise insanların yapay zeka teknolojisini kontrol altında tutabileceğine inanıyor. Cleverbot, adeta bir insan gibi sizinle iletişim kurarak sohbet eden bir teknolojiye sahip. Rollo Carpenter yapay zeka geliştirmede kullanılan algoritmaların henüz nihai sonuca ulaştıracak seviyede geliştirilmediğini ve bunun ancak gelecek on yıllar içerisinde olabileceğini açıkladı.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.