Henüz Puan Verilmedi

Yapay Mikromotorlar Kullanılarak Bir Farenin Mide Zarına Ulaşıldı

Yapay Mikromotorlar, kulağa adeta bir bilim kurgu filmi hikayesi gibi gelse de günümüzde gerçeğin ta kendisi oldu bile. ABD University of California‘da bulunan bir grup bilim insanı tarafından yapılan deneyler neticesinde bu bilim kurgu hayali gerçeğe dönüştü. Dünyada ilk defa mikroskobik ölçülerde yapay mikromotorlar bir canlının vücuduna girdi ve orada dolaştı.

Yapay Mikromotorlar Nasıl Çalışıyor?

ACS Nano adlı dergide yayınlanan bu bilimsel makaleye göre, bir canlının vücudundaki belirli alanlara ilaç verilmesi bu yapay mikromotorlar ile sağlanıyor. Uzmanlar böylesine bir denemenin bugüne kadar sadece hücre örnekleri için yapıldığı, ancak şimdi bir canlının vücuduna bu yapay mikromotorlarla girmeyi başardıklarını açıkladı. Bu deneyler esnasında araştırmacılar farelere bu mikroskobik yapay mikromotorları yedirmeyi başardı. Farelerin yemiş oldukları bu küçük donanımlar yalnızca 20 mikrometre ölçeğinde. Bu ölçüyü zihninizde canlandırmak için saç telinize bakmanız yeterlidir. Genişliği sadece saç teliniz boyutlarında olan bu mikromotorlar fare tarafından yenildikten sonra mideye doğru ilerlediler. Burada midenin asidi ile karşılaşan donanımlar, çinko ile kaplanmış bir polimer tüpten oluştukları için, çinkonun asitle etkileşime geçmesi sonucunda hidrojen kabarcığı üretmesine neden oldu. Bu hidrojen kabarcıkları sayesinde mikromotorlar hareket ederek mide zarına yapıştılar. Bu bölgede zamanla eriyen donanımlar taşımış oldukları maddeleri mide dokusuna bırakmış oldu.

1996 yılında yapılmış olan Esrarengiz Yolculuk (Fantastic Voyage) adlı sinema filminde, insan vücudu içinde yolculuk eden insanlar konu alınmıştı. Bu film yapıldığı dönemde bir bilim kurgudan ibaret olsa da, günümüzde bunun olması hiç de uzak değilmiş gibi gözüküyor. Araştırmacılar tarafından yapılan açıklamalara göre bu yöntemler kullanılarak artık belirli hastalıklar için ilaçların direk olarak ihtiyaç olan noktaya uygulanabileceği görüşündeler. Bu deneyler neticesinde bir mide ülseri hastası için bu yöntemle direk midede yer alan ülserli bölgeye uygulama yapılabileceği belirtiliyor. 1959 senesinde Richard Feynman adlı bir fizikçi bir konferansta yapmış olduğu konuşmada mekanik cerrahların vücudumuzda dolaşarak, hastalığı bulup işine girişeceğinden bahsetmişti. Gerek bilim kurgu, gerekse ileri görüşlü bilim adamları sayesinde, bugün bu hayaller artık bir gerçek olarak karşımızda duruyor.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.