Yangın Yönetim Sistemi İle Orman Yangını Kontrolü
Henüz Puan Verilmedi

Yangın Yönetim Sistemi İle Orman Yangını Kontrolü:

Yangın Yönetim Sistemi, özellikle yaz aylarında ormanlarımızın kül olmasına neden olan orman yangınlarının önüne geçebilmek ve yangınla daha etkin savaşabilmek maksadıyla geliştirilen bir yönetim sistemidir. Yangın Yönetim Sistemi oluşacak yangınların önüne geçilebilmesi ve oluşan yangınların daha erken müdahale ile kontrol altına alınabilmesi maksadıyla özel ileri teknolojiler kullanılarak ortaya çıkarılmış bir çözüm projesidir. Türkiye Cumhuriyeti Orman Bak./Orman Gn.Md. için geliştirilmiş olan bu proje, Türk Sanayicileri Ve İşadamları Derneği ve Türkiye Bilişim Vakfı tarafından, “En Başarılı E-devlet Uygulaması” ödülünü almış bulunmaktadır.

Yangın Yönetim Sistemi’nin Getirdiği Kolaylıklar:

Yangın Yönetim Sistemi geliştirilirken etkin bir orman yangını kontrolünün sağlanabilmesi maksadıyla mevcut her türlü takip sistemi teknolojisi kullanılmıştır. Kullanılan teknolojilerin başında: Elektronik harita, GPS ve araç takip sistemleri gelmektedir. Kullanılan bu teknolojiler sayesinde oluşan yangına en hızlı ulaşımı sağlayabilecek ekiplerin yönlendirmesinin yapılabilmesi ve işlemlerin uydular üzerinden takip edilmesi mümkün olmaktadır. Meydana gelen orman yangınının tüm safhaları bu sayede canlı olarak takip edilerek etkin bir yangın yönetimi sağlanabilmektedir.

Yangına Sevk Edilen Ekibin Online Takip Edilmesi:

Yangın bölgesine sevk edilen araçların online olarak takip ve yönetiminin sağlanabilmesi maksadıyla oluşturulan bu sistem ile yangın bölgesi ve civar ekiplerin ek olarak sevk edilebilmesi sağlanarak, yer ve hava araçlarının gerçek zamanlı takibi yapılabilmektedir. Özellikle yaz aylarında yangının hızla büyümesinin önüne geçilebilmesini sağlamak için yangın bölgesine en kısa mesafedeki ekiplerin yönlendirilebilmesi önem arz etmektedir. Bu sistem ile bu yönetim yeteneği daha da etkin bir şekilde kullanılarak yangın araçlarının hızı, yangın bölgesine varış süresi kontrol merkezi tarafından izlenerek yönetilebilmesi sağlanmaktadır.

Yangın Yönetim Sistemi’nin Faydaları:

Orman yangınları nedeniyle ortaya çıkan birçok olumsuz sonucun önüne geçilebilmesini sağlayan bu sistem ile:

  • Araç ve personel maliyetlerinin azalmasını sağlamış,
  • Orman yangını sonucunda ortaya çıkan can ve mal kaybının azalmasını sağlamış,
  • Orman yangınıyla kül olan bölgelerde ortaya çıkan doğal yaşam faciasının önüne geçilmiştir.

Bu sistem Arvento Mobil Sistemler A.Ş. tarafından hayata geçirilmiştir.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.