Henüz Puan Verilmedi

Topher White’ın Planı İşlerse Yağmur Ormanları Güvende Olabilir

Yağmur Ormanları, Dünyanın en değerli emanetlerinden birisidir. Bu değerli emaneti gelecek nesillere aktarabilmek insanlık için oldukça önemli. Yağmur Ormanları‘nın ne denli değerli olduğunu bilen ve bu değeri muhafaza etmek isteyen bir Teknolog, oldukça pratik ve teknolojik bir çözüm üretti. Topher White adlı Teknolog, kullanılmış cep telefonlarından faydalanarak geliştirdiği bir donanım sayesinde Yağmur Ormanlarını kaçak kesim yapan insanlardan koruyabileceğini gösterdi. Rainforest Connection (RFCx) adlı proje ile yağmur ormanlarında kaçak olarak kesilen ağaçların önüne geçmek mümkün.

Rainforest Connection (RFCx) Nedir?

Topher White adlı teknolog öncülüğünde hayata geçirilmiş olan bu proje sayesinde yağmur ormanlarındaki kaçak ağaç kesiminin önüne geçilmesi hedefleniyor. Rainforest Connection projesi kullanılmış cep telefonları ile hayat buluyor. Sadece ABD’de de her yıl 150 milyon cep telefonu kullanım dışına çıkmaktadır. Ancak bu telefonların çok büyük bir çoğunluğu keyfi sebeplerle kullanım dışına çıkıyor. İşte Topher WhiteRainforest Connection projesi ile bu atıl durumdaki cep telefonlarını özel olarak tasarlanmış ve ağaçlara monte edilebilen bir güneş paneli ile birleştiriyor. Her terminal belirli bir alandaki sesleri dinliyor. Motorlu testerelerden çıkan sesleri analiz eden bu donanımlar durumu bir kontrol merkezine aktararak kaçak kesimin önüne geçebiliyor.

Sizde bu projeye destek vermek isterseniz projenin resmi web sayfasını ziyaret edip katkıda bulunabilirsiniz. Bu sayfayı ziyaret ederek isterseniz e-posta bültenine üye olabilir, para bağışında bulunabilir yada kullanılmış cep telefonunuzu gönderebilirsiniz. Yukarıda yer alan videolarda Topher White‘ın TED Talks konuşmasını ve Rainforest Connection projesinin tanıtım videosunu bulabilirsiniz.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.