Henüz Puan Verilmedi

Apple, WWDC 2015’de Hangi Yenilikleri Duyurdu?

Apple tarafından San Francisco’da düzenlenen Worldwide Developers Conference 2015 (WWDC 2015) tüm dünya tarafından ilgiyle takip ediliyor. Peki bu etkinlikte teknoloji devi Apple hangi yeniliklerle karşımıza çıkıyor. Hiç kuşkusuz WWDC 2015‘in en çok merak edilen konusu iOS 9 oldu. Bunun dışında Apple MusicWatch OS 2.0 ve OS X El Capitan ilgi çeken diğer konular.

WWDC 2015’in Öne Çıkan Yenilikleri

WWDC 2015, 8 Haziran – 12 Haziran 2015 tarihleri arasında yapılıyor. Konferansın öne çıkan yeniliklerini güncel olarak sizlere sunabilmek için 12 Hazirana kadar bu sayfayı sürekli olarak yenileyeceğiz.

iOS 9:

WWDC 2015‘in öne çıkan en önemli yeniliği teknoloji devi Apple’ın yeni işletim sistemi iOS 9.Son güncelleme ile Türkçe sürümü de çıkan Siri, iOS 9’da yeni özellikleri ile karşımıza çıkıyor. Bunun yanında Apple Pay ve Spotlight’da güncellendi. Gazetelik uygulaması gidiyor ve onun yerine News geliyor. Bölünmüş ekran olarak nitelendirilen özellik yeni işletim sisteminin pırlantası olarak nitelendirilebilir. Bu şu demek oluyor, bundan sonra iPhone veya iPad’inizde 2. uygulama bölünmüş ekran özelliği sayesinde kullanılabilecek. Apple ayrıca iOS 9 ile beraber “Güç Tasarruf Modu” özelliğini de bizlere sunacak. Gelen bilgilere göre bu mod ile batarya ömrü yaklaşık üç saat artacak. iPhone 4S ve üzeri, iPad 2 ve üzeri tüm modeller yeni işletim sistemine terfi edebilecek. iOS 9‘un 2015 yılı sonunda kullanıcıları ile buluşması bekleniyor.

Apple Music:

WWDC 2015‘in öne çıkan bir diğer konusu Apple Music oldu. Spotify ve Deezer’ın giderek popülerleştiği bir dönemde Apple’da boş durmamış. Music servisi sayesinde radyo ve müzik dinlemek için başka bir şeye ihtiyacınız olmayacak. Music uygulaması iPhone’un müzik player’ı olacak ve 3 ay süreyle bedava olarak kullanılabilecek. Ancak gelen bilgilere göre bu sürenin sonunda servis on dolarlık fiyatı ile karşımıza çıkacak. Her ne kadar bir Apple uygulaması gibi gözükse de ilerleyen zamanlarda Music servisi, Windows ve Android kullanıcıları tarafından da kullanılabilecek.

OS X El Capitan

WWDC 2015‘de Mac kullanıcıları da yeni işletim sistemleri ile tanışma fırsatı buldu. Konferansta yeni Mac işletim sistemi OS X El Capitan görücüye çıktı. iOS 9’da bulunan bölünmüş ekran özelliği El Capitan’da da olacak. Buna ilave olarak şirketin açıklamasına bakacak olursak yeni işletim açılış hızını 1.4 kat arttırmış. Gelen bilgilere göre yeni işletim sistemi OS X El Capitan, 2015 yılının sonlarına doğru kullanıma sunulacak.

Watch OS 2.0

Apple, iPhone, iPad ve Mac kullanıcılarına yeni işletim sistemi sunmakla yetinmemiş. Aynı zamanda akıllı saat için geliştirilen Watch OS 2.0‘de bu konferansta karşımıza çıktı. Arka planda video oynatımı ve ses kaydetme özelliği kazanan işletim sistemi yakın zamanda kullanıma sunulacak.

Apple WWDC 2015‘in (Worldwide Developers Conference 2015) öne çıkan yeniliklerini sizlerle paylaştık. Bu yeniliklerin tanıtımı şirketin önde gelen kişileri tarafından yapıldı. Sayfamızın üst bölümünde tanıtıma ilişkin video görüntüleri yer almaktadır. Bu özet videoyu izleyerek yeniliklere daha yakından bakabilirsiniz. Konu ile ilgili görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Bunun için aşağıda yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.