WhatsApp’dan Gelen “Ödül Kazandınız” Mesajına Dikkat!
Henüz Puan Verilmedi

WhatsApp’dan Gelen Mesajla Bulaşan Fidye Virüsü

WhatsApp‘dan gelen bir mesaj sizi oldukça zor bir duruma sokabilir. 900 milyon kullanıcısı olduğu bilinen mesajlaşma uygulaması kötü amaçlı kişiler için de ilgi odağı oluyor. Ransomware olarak bilinen ve dilimize Fidye Virüsü olarak geçen zararlı yazılımlar akıllı telefonları tehdit etmeye başladı. Bilgi güvenliği açısında sorun oluşturan bu virüsler kişisel verilerinizi de tehdit ediyor. Hiç tanımadığınız bir numaradan gelen “ödül kazandınız“, “tebrikler hediye kazandınız” şeklindeki mesajlarla kullanıcılar tuzağın içine çekiliyor. Yazılım güvenliği uzmanları WhatsApp‘dan gelen bu tip kaynağı belirsiz mesajlar ile ilgili kullanıcıları dikkatli olmaları yönünde uyarıyor.

WhatsApp’dan Gelen “Ödül Kazandınız” yada “Tebrikler Hediye Kazandınız” Mesajlarına Karşı Ne Yapmak Gerekir?

WhatsApp‘dan gelen ve kaynağı belirsiz olan “Ödül Kazandınız” yada “Tebrikler Hediye Kazandınız” şeklindeki mesajlara karşı kullanıcılar şüpheyle yaklaşmalı. Fidye virüsü olarak adlandırılan zararlı yazılımlar bu yöntemi kullanarak cihazlara bulaşmaktadır. Mesajla birlikte gelen link kullanıcı tarafından tıklandığında virüs cihaza yüklenmekte ve cihazda bulunan dosyalar şifrelenmektedir. Sonrasında siber korsanlar, şifrelenmiş dosyaları açmak için kullanıcılardan para talep etmektedir. Bu tip istenmeyen durumlarla karşılaşmamak için WhatsApp‘dan gelen kaynağı belirsiz mesajları okumadan silip, numarayı engellemek en doğru hareket olacaktır.

WhatsApp‘dan gelen “Ödül Kazandınız” yada “Tebrikler Hediye Kazandınız” şeklindeki mesajlara itibar etmeyiniz. Bu şekilde gelen mesajları okumadan siliniz. Mesaj içinde yer alan linkleri kesinlikle tıklamayınız. Konuyla ilgili merak ettiğiniz hususları ve düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Bunun için sayfanın altında yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.