Henüz Puan Verilmedi

Uzay Mekiği Deneme Uçuşunda Çakıldı 1 Kişi Yaşamını Yitirdi :

Virgin şirketler grubuna dahil olan Virgin Galactic isimli uzay turizmi seferleri yapmak maksadıyla kurulmuş olan firmaya ait  “SpaceShipTwo” adlı uzay mekiği denemeler esnasında yere çakıldı.

Geçtiğimiz günlerde de NASA tarafından Uluslararası Uzay İstasyonu’na yedek malzeme götürmek için gönderilen roket, fırlatıldıktan çok kısa bir süre sonra infilak etmişti. Bu kaza ile aynı hafta içinde  ABD’de iki uzay aracı kazası meydana gelmiş oldu. Uzay mekiğinin yere çakılması neticesinde 1 kişi yaşamını yitirirken, 1 kişi de ağır yaralandı. Yaşamını yitiren kişinin SpaceShipTwo pilotlarından biri olduğu bildirilirken diğer pilot ise ağır yaralı durumda.

Kaza ile ilgili detaylı bir açıklama yapılmazken şirketin resmi twitter hesabından havada anormal bir deneyim yaşandı  olarak açıklama yapılmakla yetinildi. Dünyada bugüne kadar yapılmış ilk özel uzay mekiği olma ünvanını taşıyan Virgin Galactic uzay mekiği ilk denemelerini 2010 senesinde yapmıştı. Uzay mekiğinin uçuş denemeleri Mojave Çölünde yapılmaktadır.

Virgin Galactic Nedir?

Dünyanın sayılı milyarderleri arasında gösterilmekte olan Richard Branson‘ın kurmuş olduğu firma Virgin grubuna bağlı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Şirketin temel amacı uzay turizmi yani ticari maksatlı uzay uçuşları yapmaktır.

Virgin Galactic Sir Richard Branson tarafından kurulmuş, Virgin grubuna dahil şirkettir. Şirket ticari uzay yolculuğu seferleri düzenlemek için kurulmuştur. Profesyonel olarak faaliyet göstermeyen astronotları yerden 100 km yüksekliğe taşıyarak uzay deneyimini yaşatacak olan şirket ilk etapta bu deneyimi yaşamak isteyen kişilerden 200 bin dolarlık bir ücret talep etmiştir. Uzay mekiği ile daha sonra yapılması planlanan uçuşlarda tutarın daha da aşağılara çekilmesi planlanmaktadır. Sonuç itibariyle uçuşların rutin hale gelmesi durumunda bilet ücretlerinin 20 bin dolar olacağı belirtilmektedir.

Virgin Galactic Resmi Web Sayfası.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)