Henüz Puan Verilmedi

Uzay Asansörü Patenti Thoth Technology Adlı Kanadalı Şirket Tarafından Alındı

Uzay asansörü de nedir? dediğinizi duyar gibi oluyoruz. Aslında haklısınız. Kulağa oldukça ilginç gelen bu yapıyı Kanadalı bir şirket hayata geçirmeyi planlıyor. Yerden 20 km. yükseğe kadar çıkacak olan uzay asansörü için patent de alan Thoth Technology adlı şirket, bir anda ilgi odağı oldu. Birleşik Devletler Patent ve Marka Dairesi tarafından 9085897 patent numarası (Space Elevator) ile tescillenen “Uzay Asansörü” uzaya gitmek için kullanılan araçların daha düşük bütçelerle uzaya gidip gelebilmesini sağlayacak.

uzay asansörü nedir? nasıl çalışır? Space Elevator, bilgiversin.com

Uzay Asansörü – Space Elevator

Uzay Asansörü Nedir? Nasıl Kullanılacak?

Uzay asansörü,roketler ile uzaya gönderilen mekik ve kapsüllerin maliyetlerini düşürmek maksadıyla inşa edilecek. Kanadalı şirket sıra dışı bu yapıyı hayata geçirmeden önce patentini de aldı. Şirket tarafından yapılan açıklamalara göre, uzaya gönderilecek araçlar asansörün üst bölümünde yer alan platformu kullanacak. Yerden asansörler ile platformun üst bölümüne taşınacak olan astronotlar, uzay aracına binerek 20 km yüksekten havalanacak. Şirket yetkilileri bu yöntemin, roketlerin klasik yöntemler ile fırlatılmasına göre % 30 daha düşük bütçe gerektireceğini vurguladı. Bilindiği gibi SpaceX adlı bir şirket roket fırlatma maliyetlerini düşürebilmek için, görevini tamamlamış roketleri okyanus üstünde bir platforma indirmeye çalışıyor. Thoth Technology’nin CEO’su kendi yöntemlerinin daha mantıklı olduğunu iddia ediyor.

Uzay asansörü projesi sizce hayata geçirilebilir mi? Bu yöntem gerçekten roketlerin fırlatma maliyetlerini iddia edilen oranda azaltabilir mi? Konu hakkındaki fikirlerinizi ve merak ettiğiniz hususları bizlerle paylaşabilirsiniz. Bunun için sayfamızın hemen alt bölümünde yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcılarımızın yapmış olduğu değerli yorumlar onaylanarak sayfamızda yayınlanmaktadır.

 

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.