Henüz Puan Verilmedi

Şaka Değil Gerçek, Uyuyan Güzel Sendromu (Kleine Levin Syndrome – KLS)

Tıp literatüründe Kleine Levin Syndrome (KLS) olarak adlandırılan ancak halk arasında Uyuyan Güzel Hastalığı yada Uyuyan Güzel Sendromu olarak tabir edilen ilginç rahatsızlık çok sık rastlanan bir durum değil. Bu sendromu yaşayan insanların hayatının tamamı neredeyse uyuyarak geçiyor diyebiliriz.

Yakın bir süre önce İngiltere’de yaşamakta olan Beth Goodier (20) adlı ingiliz, Uyuyan Güzel Sendromu ile basının dikkatini çekti. Oldukça nadir görülmekte olan bu sendromu yaşayan genç kız yaklaşık dört senedir bu konuda tedavi görüyor. Ancak henüz arzu edilen başarı yakalanabilmiş değil. 1 gün içerisinde sadece iki saat kadar uyumadan durabilen genç kız KLS sendromundan kurtulmanın yollarını arıyor.

16 yaşından bu yana henüz bilinmeyen bir sebeple bu ilginç sendromu yaşayan Beth Goodier, Uyuyan Güzel Sendromu rahatsızlığından kurtulacağı günü sabırsızlıkla bekliyor.

Uyuyan Güzel Sendromu – Kleine Levin Syndrome – KLS Nedir?

Bu sendrom ilk olarak 1925 senesinde Willi Kleine beş erkek çocuk, 1929, 1936 senelerinde ise Max Levin tarafından birkaç hasta üzerinde teşhis yapılarak ortaya koyulmuştur. Bu sebeple sendrom olarak tanımlanan bu hastalık ilk teşhisleri yapan araştırmacıların adı olan Kleine Levin adını almıştır.

Oldukça nadir görülen bu sendrom aşırı derecede uyku halinin bir anda oluşmasına sebep olmaktadır. Aniden ortaya çıkan bu durum aynı şekilde bir anda kaybolur. Bu nadir görülen sendromu yaşayan kişilerde  1 gün içerisinde yirmi saati aşan sürelerde uyku hali görülmektedir. Uyuyan Güzel Sendromu olarak tabir edilen bu rahatsızlığın diğer belirtileri arasında fazla miktarda beslenmek, sinirlilik hali, gürültü hassasiyeti, zihinsel bulanıklık hali ve güçsüzlük hissi sayılmaktadır. Bu sendrom ağırlıklı olarak erkeklerde görülmektedir. Türkiye’de bu sendroma oldukça az rastlanmaktadır.

KLS Foundation web sayfası üzerinden detaylı bilgiler ulaşabilirsiniz.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)