Henüz Puan Verilmedi

Uyuşturucu Madde Bağımlılığı Tedavisi:

Günümüzde tüm dünyada özellikle genç nüfusu olumsuz yönde etkileyen uyuşturucu madde bağımlılığı, tedavi edilmesi gereken ciddi bir sorun olarak görülmektedir. Uyuşturucu madde bağımlısı birçok insan madde kullanımına başlamadan önce genellikle bu durumu kontrol altında tutabileceklerine inanarak uyuşturucu almaya başlamaktadır. Oysa uyuşturucu alan kişi sonrasında defalarca bu maddeyi almak istemektedir. İşte asıl risk bu aşamadan sonra ortaya çıkmaktadır. Madde kullanan kişi daha önce yaşamış olduğu deneyim neticesinde ortaya çıkan etkiyi tekrar yaşayabilmek için her defasında daha fazla uyuşturucu almak isteyecektir. Üstelik iki kullanım arasındaki zaman dilimi de giderek kısalacaktır. İşte bu evreye geçmiş olan kişi artık madde bağımlısı olmuştur.

Uyuşturucu Madde Bağımlılığının Etkileri:

Dünyada uyuşturucu madde olarak tanımlanmış olan her madde, kimyasal olarak farklılık göstermektedir. Bu maddelerin alınması durumunda insanın sinir sistemi üzerinde farklı reaksiyonlar gösterir ve sonuç olarak psikolojik ve fiziksel bir çöküşe neden olur. Bilinen herhangi bir güvenilir uyuşturucu kullanma yöntemi bulunmamaktadır. Madde kullanan kişilerde görülen etkilerin başında normal yaşam dengesinin kaybı ve alışılagelmiş davranışlardan uzaklaşma gelmektedir. Uyuşturucu kullanan birey yaşadığı ortamdaki etkileşimini giderek kaybeder. Aile ve yakın arkadaş ortamından zamanla uzaklaşır. Kendi kabuğuna çekilen bağımlı ağır psikolojik sorunların içerisine dalar.

Madde Bağımlılığı Tedavisi İçin Yapılması Gerekenler

Son zamanlarda halk arasında Bonzai diye tabir edilen ancak uluslararası polis teşkilatları tarafından “Spice” olarak tanımlanan ve literatürde “Sentetik kannabinoid” grubu uyuşturucular içerisinde bulunan madde kamuoyunda ciddi bir bilinç oluşmasına neden oldu. Bonzai yarattığı etki itibariyle toplumda çok büyük bir tepki oluşmasını sağladı. Gerek Bonzai gerekse diğer uyuşturucu madde bağımlılığı tedavisi için Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezleri yani bilinen adıyla AMATEM‘e müracaat edilmelidir. Bunun dışında hastanelerin psikiyatri kliniklerine giderek de tedavi süreci başlatılabilir.Uyuşturucu madde bağımlılığı tedavisinde en önemli faktör hasta ile doktor arasında sağlanacak eşgüdümdür. Yaklaşık olarak iki ila 6 hafta süresince sağlık merkezinde yatmak suretiyle maddeden arındırma aşaması icra edilecektir. Buna müteakip hastaya 1 sene boyunca psikososyal tedavi yöntemi uygulanacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki en iyi tedavi yöntemi madde kullanımına hiç başlamamaktır.

Tedavi sonucunda başarı sağlanması mümkündür. Ancak bu başarının yakalanabilmesi için bağımlının ciddi bir gayret içerisinde olması gerekir. Oldukça uzun bir tedavi süreci olan madde bağımlılığı kişinin kendi rızası ile başarıya ulaşabilir. Bağımlı kişinin tedavi süresince çevresi ile olan iletişimi önem arz etmektedir. Hastanın yaşadığı bu tecrübeyi çevresindeki kişilerle paylaşarak rahatlaması gerekmektedir. Bir madde bağımlısının hiçbir destek almaksızın tedavi olma şansı oldukça azdır. Hatta uzmanlar bunun imkansız olduğunu belirtmektedir.

TUBİM:

Tubim, Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İle Mücadele İzleme Merkezi ile irtibata geçerek sadece bonzai değil tüm zararlı maddeler ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilir ve bu konuda destek alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

 

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)