Henüz Puan Verilmedi

Uçan Robot Teknolojisi Sınır Tanımıyor:

Günümüzde insanlar tarafından kontrol edilebilen ve onlarca kilo ağırlığında hantal ve büyük yapıda uçabilen insansız hava araçları olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak burada bahsedeceğimiz uçan robot‘lar böyle değil. Bunlar bir elektronik markette raftan satın alıp evinize götürebileceğiniz bir oyuncak fiyatında ve boyutlarında. Bu minik uçan robot 60 gr.’dan biraz ağır ve sadece 15W enerji tüketiyor.

ucan robot

Uçabilen Robotlar

Robot toplam 4 pervaneden oluşuyor ve bu pervanelerin dönüşünde yapılacak değişiklikler sayesinde yükselme, alçalma yada farklı yönlere sevk etme imkanına sahipsiniz. Robot üzerinde bulunan gyroscope sayesinde robotu elinizden bıraktığınız anda stabil bir şekilde durması gerekiyorsa bunu anında hesaplayarak olması gereken pozisyonu alabiliyor olması gerçekten çok ilginç.

Peki bu tip robotların hangi maksatlarla kullanılabilir yada neden üretildi? Bu tip robotları biyokimyasal sızıntı tespiti, saldırgan bir grup yada insanla ilk temasın kurulması, riskli inşaat işlerinde kullanılabilmesi, kargo taşımacılığı ve daha birçok alanda kullanmak mümkün. Bu uçan robot teknolojisinde, robotlar arsındaki koordinasyon için doğadan esinlenilerek geliştirmeler yapılmış. Bunu anlatmak için araştırmacılar doğadaki çöl karıncalarının çalışma prensibini açıklayarak örnekler vermektedir. Çöl karıncalarının büyük işlerde koordinasyonlarını sağlayan bir merkezi gücün olmamasına rağmen komşusu olan karınca ile etkileşime geçerek onun algıladığı nesneleri algılayarak olmayan bir koordinasyonu doğal yollardan sağladığını gösteriyor. İşte bu uçan robotlarda da buna benzer bir teknoloji kullanılmış durumda.

Araştırmacılar bu robotların laboratuvar ortamından çıkarak gerçek hayatta kullanılabilmesine yönelik deneyler de yapmışlar. Hiçbir GPS bilgisi olmaksızın bu uçan robotlar bırakıldıkları bir alanda kamera, lazer mesafe ölçer sayesinde çevresinde neler olduğunu ortaya çıkaracak bir plan hazırlayabiliyor. Hazırladığı bu plan sayesinde kapı, pencere v.b. yapılara ilişkin tespitler yaparak yönünü belirleyebiliyor.

Sonuç olarak bu tip robotlar kullanarak insanların gerçekleştirdiği birçok riskli görevin uçan robotlar tarafından yerine getirilmesinin önünün açıldığını  söyleyebiliriz. Robotlar arasındaki koordinasyona bakılacak olursa görevin zorluğuna göre birden çok robotu kullanarak yapılamayacak hiçbir iş olmayacağını da söyleyebiliriz. Umarız bu teknoloji gerektiği değeri görür ve insanlığın faydasına olacak işlerde kullanılır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)