Henüz Puan Verilmedi

Uçaklarda Bulunan Kokpit Kapısı Nasıl Kilitlenir ve Açılır?

Kokpit kapısı, 11 Eylül saldırılarından sonra uçaklarda güvenlik risklerinin adeta merkezine yerleşti. Uçak kaçırma girişimlerine karşı her türlü riski derinlemesine değerlendiren uzmanlar, 11 Eylül saldırılarından ders çıkartarak, kokpit kapılarının nasıl kilitlenmesi gerektiği ve hangi şartlarda nasıl açılacağına dair bazı standartlar belirledi. Ancak Alman hava yolu şirketi Germanwings’e ait olan Airbus A320 tipi uçağın düşmesinin ardından kokpit kapısının nasıl kilitlendiği ve nasıl açıldığı sorusu merak ve tartışma konusu oldu. Havacılık uzmanlarının yapmış olduğu açıklamaya göre kokpit kapıları artık bir güvenlik sistemi ile kontrol ediliyor. Kontrolün büyük ölçüde kokpit içinde bulunan pilotta olduğu bu sistem ile hava korsanlarına karşı ciddi bir koruma sağlıyor.

kokpit kapısı nasıl kilitlenir, nasıl açılır, bilgiversin.com

Kokpit Kapısı Nasıl Kilitlenir? Nasıl Açılır?

Kokpit Kapısı Kilit / Güvenlik Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Kokpit kapısı uçuş süresince kilitli kalmaktadır. Ancak belirli durumlarda kapı açılabilmektedir. Kapılar oldukça ciddi güçlerdeki patlayıcılara dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Sistem 3 farklı modda çalışıyor. Kilitli, Açık ve Normal olmak üzere 3 moddan hangisinin seçileceğine pilot karar veriyor. Sistem normal moda alındığında kokpit kapısı dışarıdan açılmak istenirse açmak isteyen personel tarafından güvenlik kodunun doğru bir şekilde girilmesi gerekmektedir. Ancak kapının açılması için 30 saniyelik bir sürenin geçmesi gerekiyor. Bu süre zarfında pilotun kokpite girmek isteyen personele cevap vermemesi gerekiyor. Sistem açık moda alındığında ise pilot kokpit kapısını dışarıdan gelen personele açabiliyor. Kilit modu ise kapının 5dk. süreyle kilitli kalmasını sağlamaktadır. Pilot isterse bu 5dk. lık süreyi uzatabilmektedir.

Kokpit kapısının güvenliğini sağlayan bu sistemin kullanımı, görüldüğü gibi ağırlıklı olarak pilotun kontrolündedir. Fransa’da yaşanan Alman hava yolu şirketi Germanwings‘e ait olan Airbus A320 tipi uçağın düşmesi olayını yardımcı pilotun intiharına bağlayan havacılık uzmanları, yaptıkları açıklamalarda, kokpit içindeki yardımcı pilotun bir süreliğine dışarı çıkan pilota dönüşte kokpit kapısını açmadığını ve bu şekilde uçağı düşürdüğünü belirtti.

Kokpit kapısının güvenliğini sağlayan bu sistem ile ilgili fikirlerinizi ve merak ettiğiniz hususları bizlerle paylaşabilirsiniz. Bunun için sayfanın altında yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra sayfamızda yayınlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.