Henüz Puan Verilmedi

Uber ile Hindistan’da Taksi Çağırdı  Tecavüze Uğradı:

Uber adıyla dünyanın bir çok ülkesinde kullanılan ve internet üzerinden taksi kiralama hizmeti veren uygulama ile Hindistan’da taksi çağıran bir kadın tecavüze uğradı. Tecavüz olayı sonucunda Hindistan’da kayıt dışı olan internet taksi uygulamalarına yasak geleceği açıklandı. Tecavüze uğrayan kadının verdiği ifadeye göre, taksi içerisinde uyuya kaldığını, gözlerini açtığında kendisini şehrin ücra bir köşesinde bulduğunu bildirildi. Bu olay üzerine hastane kontrolüne giden kadın tecavüz şüphesiyle muayene edildi. Muayene neticesinde kadının şüphesi doğru çıkınca Uber kayıtlı taksi şoförü gözaltına alındı.

uber tecavüz hindistan yasak BilgiVersin.com

Uber tecavüz olayı sonrasında Hindistan’da yasaklandı

ABD merkezli Uber, dünyanın bir çok ülkesinde internet üzerinden taksi kiralama maksadıyla kullanılıyor. Şu an için Türkiye’de sadece İstanbul’da hizmet veren Uber, daha önce de Hollanda‘da yargısal bazı sorunlar ile karşı karşıya kalmıştı. Hindistan’da yaşanan bu olay neticesinde Uber tarafından nasıl bir önlem alınacağı merak ediliyor. Hindistan polisi ile ortaklaşa çalışarak bu olayın aydınlatılmasına destek olan şirket, güvenliğe önem verdiğini ve kendilerine yapılan suçlamaları kabul etmediğini açıklıyor.

Uber üzerinden internet taksi hizmeti veren başka bir sürücü, 2 günlük bir eğitim ardından göreve başladığını ve sadece ehliyet, kimlik kartı ile sisteme kayıt olduğunu, kendisi ile hiçbir mülakat yapılmadığını açıkladı. Bu durum akıllarda soru işareti oluşmasına neden oldu. Kayıt altında faaliyet gösteren bir sisteme güvenerek hizmet alan kullanıcıların aslında çok da güven içerisinde olmadıkları bu şekilde ortaya çıkmış oldu.

Bir merkezden yönetildiği için daha güvenli olduğu düşünülen birçok internet hizmetinin aslında ne derece güvenilir olduğu tartışması her geçen gün daha da büyüyor. Hayatın her alanına giren internet hizmetleri belirli bir otorite tarafından denetlenmez ise ciddi güvenlik sorunları ortaya çıkabilir. Ülkemizde de internet üzerinden “Yolculuk Paylaşımı” ve “Taksi” hizmeti veren şirketler bulunmakta. Kişisel bilgilerini sisteme kaydederek aracını başka yolcular ile paylaşan sürücüler “Yolculuk Paylaşımı” sistemi sayesinde kazanç elde ediyor. Diğer yandan online Taksi uygulaması ile akıllı telefonlarından taksi çağıran kişiler bulundukları yeri tarif bile etmeden hizmet alabiliyor. Ancak bu hizmetler yaygınlaştıkça ve çapı büyüdükçe güvenlik riskleri de aynı oranda artacaktır. Yetkililerin bu hususlara dikkat etmemesi hem kişilerin hemde sistemin zarar görmesine neden olabilir.

İlginizi Çekebilecek Yazılarımız:

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.