Twitter, ABD Hükümetine Dava Açıyor
Henüz Puan Verilmedi

ABD Hükumeti Twitter’dan Kullanıcı Bilgilerini Talep Etti:

ABD hükumeti, “Ulusal Güvenlik” endişesi ile Twitter‘dan kullanıcı bilgilerini isteyebilecek yeni yasayı yürürlüğe koymak istiyor. Ancak bu hamleye karşılık olarak Twitter’da ABD hükumetine dava açmaya hazırlanıyor.

Şirket bu yasanın ABD anayasasının birinci maddesinde yer alan ifade özgürlüğüne ilişkin maddeye ters düşmesi nedeniyle, hukuksal bir savaşın içerisine giriyor. Twitter tarafından yapılan açıklamada hükumetin bu tip bilgileri talep edebilmesi için daha şeffaf bir politika izlemesi gerektiğini söyledi. Şirket, “Ulusal Güvenlik” endişesi gibi çok geniş bir kavram üzerinden yapılacak bilgi taleplerinin hukuka uygun olmayacağı kanaatinde.

Şirket tarafından Nisan ayı itibariyle hazırlanan şeffaflık raporunun hükumet cephesinde henüz halk ile paylaşılmamış olması akıllardaki soru işaretlerini daha da arttırıyor. Twitter yetkilileri talep edilen kişisel verilerin hükumete aktarıldığına dair bilginin kullanıcıları ile paylaşılmasına müsaade edilmediğini bildirdi.

Amerikan hükumeti buna benzer bilgi taleplerini diğer sosyal paylaşım platformlarından ve Google’dan da talep etmektedir. Bu sektörün ileri gelenleri Twitter tarafından tercih edilen bu hukuki mücadele yönteminin bu muameleye maruz kalan tüm şirketler tarafından tercih edilmesi gerektiğini savunuyor. Açılacak davanın emsal teşkil edeceğini ve hükumetin bu yöndeki politikalarını değiştireceğini umut eden yetkililer dava sonucunu merakla bekliyor.

Türkiye’de Twitter’ın Durumu:

2014 yılında yapılan seçimler öncesinde sosyal medyada yapılan paylaşımların yarattığı sıkıntı nedeniyle uzunca bir süre Türkiye’de sosyal medya erişimi konusunda ciddi sıkıntılar yaşanmıştı. Bu durum karşısında Türkiye ile ilgili özellikle dünya basınında ciddi eleştiriler kaleme alınmıştı. Sosyal paylaşım platformu yöneticileri bu durum karşısında tepkilerini ortaya koysa da Twitter yetkilileri ülkemize gelerek hükumet ile temas kurmuş ve çeşitli güvenlik yöntemleri kullanılarak orta yol bulunmuştu. Hükumet tarafından talep edilen ofis açma isteği şirket yetkilileri tarafından kabul edilmemiş bunun yerine Türkiye’de bulunan şirket avukatı aracılı ile temas kurulması işaret edilmişti. Halen Avrupa’daki tüm operasyonları İrlanda merkezinden yürütmekte olan şirketin yakın zaman içerisinde Türkiye’de ofis açmak gibi bir niyetinin olmadığı biliniyor. Twitter tarafından yayınlanan şeffaflık raporunda ülkelere ait bilgi talepleri sayısal olarak paylaşılmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)