Henüz Puan Verilmedi

Türkiye’de Neden Bilim Adamı Yetiştiremediğimizin Kanıtı Olarak Gösterilen Balon Deneyi Sonunda Tamamlandı

Türkiye’de neden bilim adamı yetişmiyor? İşte kanıtı” diyerek sosyal medyayı sallayan o komik video, kısa süre içinde milyonlarca kişiye ulaştı. Ulusal televizyon kanallarında yayınlanan ana haber bültenlerine bile konu olan videonun kahramanı balon deneyini sonunda tamamladı. Anneannesi tarafından bu sefer engellenmeyen Bedirhan balon deneyini tamamlamayı başardı. Bu sefer ananesi tarafından engellenmeyen Bedirhan‘ın yeni deneyine ait video görüntülerini hemen üst bölümde izleyebilirsiniz. Bedirhan Aydın (9 Yaşında) adlı küçük çocuk aslında Şanlıurfa’da yaşıyor. Konya’nın Akşehir ilçesine akraba ziyareti için giden Bedirhan, kardeşi ile bu komik deney videosunu çekmeye karar vermiş. Ancak ananesinin beklenmedik müdahalesi ile deneyi yarım kalan küçük çocuk internete yüklenen bu video ile kısa süre içinde ünlü oldu.

Türkiyede neden bilim adamı yetişmiyor işte kanıtı, yeni balon deneyi videosu izle, bilgiversin.com

Artık “Türkiyede neden bilim adamı yetişmiyor, işte kanıtı” diyemeyeceksiniz!

Yarım Kalan Deneyi ile Ünlü Olan Çocuğa Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık Destek Oldu

Türkiye’de neden bilim adamı yetişmiyor?” sorusuna cevap olarak gösterilen o komik videonun kahramanı çocuğa Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, destek verdi. TÜBİTAK’a ait bir deney seti gönderen Bakan Işık, ayrıca küçük çocuğu telefonla aradı. Kendisine destek olan Bakan, Bedirhan’a bundan sonra yapmayı planladığı çalışmalarda da destek olma sözü verdi. Balon deneyinin tamamlanmasına engel olan Anneanne çok pişman olduğunu belirterek, torununun ileride çok büyük bir bilim adamı olacağını belirtti.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Bu yazı için 2 yorum var.

  1. Pingback: Kenan Okan

  2. Kenan okan Cevapla

    Bir ülkenin zenginliği maden ocakları, doğal gazı veya başka şeyler değildir. Bir ülkenin zenginliği yaratıcı düşünen, icat yapabilen insanların çokluğudur. Hayal kuran, yaratıcı fikir üreten insanların çokluğudur. ABD nin nüfusu ülkemizin nüfusunun 4 katı kadardır. Ülkemizde 100 üniversite varken ABD de 5000 üniversite var. Dinde bir engel değildir.15 milyon nüfuslu İsrail 53 Nobel ödülü kazanırken 1,5 milyar nüfuslu islam aleminde nobelli 2 kişi var. Ülkemizde halen üniversite hariç eğitim gören çocuk sayısı 14 milyondan fazladır. Bu bir çok ülkenin toplam nüfusundan fazladır. İşte zenginliğimiz bunlardır. Her yaş grubunda 1,2 milyon çocuğumuz var. Bunlardan binde biri dahi düzeyinde olsa halen 14000 dahi çocuğumuz var. Sokak çocukları sayısı 500 bin kadar. Aynı hesaba göre 500 dahi çocuğumuzu unutmuşuz. Gelişmiş ülkelerde okul öncesi çocuklara KÖK adı altında bütün alanlarda deneyler internet sitelerinde yer alıyor. Ben 60 yılı aşkın süredir mucit yetiştirme konusunda kitaplar yazıyorum. Bu yaz döneminde internet sitelerini devamlı taradım ve bazılarına üye oldum. 60 yılda edindiğim deneylerden çok fazlasını öğrendim. Beni bilgilendirmek için adeta yarışıyorlar. Her 1-2 saat içinde basit fen deneyleri ile ilgili mailler geliyor. ABD de sokaktaki simitçi, çöpçü bile yaratıcı düşünmeye teşvik ediliyor. Ürettikleri fikirleri satın alan kurumlar var. Ülkemizdeki proje yarışmalarını ABD takip ediyor. Orijinalleri ülkesine aktarıyor. Kısa süre sonra patentini alıyorlar. Sorun eğitim sorunudur. TÜBİTAK hangi Türk yazarına çocuklar için deney kitabı yazdırmış.MEB nin veya Turizm ve Kültür Bakanlığın bilimle ilgili kaç kitabı yayınlanmış. Hepsi tercüme. Böyle bir tutumla ülkemizde yazar yetişir mi?Anne ve babalar çocuklarına 2 yaşından itibaren bilim öğretebilir. Her yaş grubu için öğretilecek bilgiler farklıdır. küçük elma parçalarıyla mimari tasarımları 2 yaşından itibaren öğretebilirsin. Mutfakta 1000 kadar deney yapabilirsiniz. Sadece elma ile 50 deney yapabilirsiniz. Ben evde bulunan malzemelerle 3000 fen deneyi yapabiliyorum.Çocuklarımız neden yapmasın. Bilim eğitimi 2 yaşında, anne beba ile başlamalıdır. Bu nedenle önce anne ve babaları eğitmemiz gerekir. Televizyon kanallarının her gün en az 1 saatını bilim eğitimine ayırması için yasa çıkarılmalıdır.Her ilçede Bilim Merkezleri kurulmalıdır. Belediyelere bu zorlanmalıdır. 4 milyonluk Ankarada bir Bilim ve Teknoloji müzemiz yok. II.Beş Yıllık Kalkınma Planında bu konu emir olarak verilmişken aradan seneler geçtiği halde bir şepmış değiliz. Feza Gürsoy Bilim Merkezide amaca uygun çalışmıyor.Uzay Üniversitemiz var ama astronomi dersleri seçmeli ders olarak liselere yeni girdi. ABD de 9 yaşındaki bir kız çocuğu bebülöz keşfediyor. Son olarak fen eğitimi için bir eğitim şurası toplanmalı ve konu enine boyuna tartışılmalıdır.
    Sevgi ve saygılar.

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.