Turkcell BiP Görüntülü ve Sesli Arama Özelliği Nasıl Kullanılır?
5/5 (1)

Turkcell BiP’e Görüntülü ve Sesli Arama Özelliği Eklendi

Turkcell BiP, görüntülü ve sesli arama özelliği ile WhatsApp‘a meydan okuyacak gibi gözüküyor. Bir süredir akıllı telefon kullanıcıları Turkcell tarafından geliştirilen BiP adlı anlık mesajlaşma uygulamasını zaten kullanıyordu. Biz de bu uygulama ile ilgili daha önce bir yazı paylaşmıştık. Ancak geçen süre içinde BiP‘e yeni bir özellik daha eklendi. Bu özellik sayesinde internet bağlantısı olan cep telefonu kullanıcıları bu uygulama üzerinden görüntülü ve sesli arama yapabilecek. Uygulama her ne kadar Turkcell tarafından geliştirilmiş olsa da, uygulamayı diğer GSM operatörü (Vodafone, Avea) kullanıcıları da cep telefonlarına yükleyip kullanabiliyor.

Turkcell BiP’i Nasıl İndirebilirim?

Turkcell tarafından geliştirilen anlık mesajlaşma, görüntülü ve sesli görüşme uygulamasını Android ve iOS (iPhone) işletim sistemi kullanıcıları cep telefonlarına yükleyebiliyor. Diğer işletim sistemleri henüz BiP‘i kullanamıyor. Uygulamayı indirmek için gereken linkler aşağıda paylaşılmıştır.

BiP ile Görüntülü ve Sesli Arama Yapmak Ücretli mi?

BiP görüntülü ve sesli arama yapmak ücretli mi? İnternet kotamdan yer mi? İşte merak edilen o iki soru. Turkcell bu konuyla ilgili oldukça net bir açıklama yapmış. Açıklama aynen şöyle;

BiP ile internet üzerinden yapılan sesli/görüntülü arama ve aranmalar varsa internet paketinizden düşer yoksa tarifeniz üzerinden ücretlendirilir.

Bu açıklama elbette 3G internet bağlantınız ile görüntülü ve sesli arama yapmanız durumunda geçerlidir. Eğer ev yada iş yerinizdeki Wi-Fi (kablosuz ağ) üzerinden arama yaparsanız herhangi bir ücretlendirmeye tabi tutulmazsınız. Yani işin özü Turkcell, bu hizmet için sizden ekstra bir ücret talep etmiyor. Her ne şekilde internete bağlıysanız o bağlantının üzerinden arama gerçekleştirilmektedir. Bu da internet kotanızda bir miktar azalmaya elbette ki neden olacaktır.

Turkcell BiP ile Görüntülü ve Sesli Arama Nasıl Yapılır?

Turkcell BiP ile görüntülü ve sesli arama yapmak için öncelikle yukarıda yer alan linkleri kullanarak uygulamayı cep telefonuna kurunuz. Kurulumun ardından telefon numaranızı girerek doğrulama kodunu alınız (otomatik olmaktadır). Kurulum gerçekleştirildikten sonra ana ekranda, BiP uygulamasını cep telefonuna kurmuş olan kişileri görebilirsiniz. Bu kişiler sizin rehberinizde yer alan kullanıcılardır. Sonrasında görüntülü ve sesli arama yapmak istediğiniz kullanıcının sağında yer alan ahize ikonunu tıklayın. Karşınıza, aramayı GSM olarak mı yoksa BiP olarak mı yapmak istediğinizi soran bir diyalog penceresi gelecektir. BiP‘i seçerek aramanızı gerçekleştirebilirsiniz.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.