Türk Vatandaşlarının Kimlik Ve Adres Bilgileri Hacklendi
Henüz Puan Verilmedi

50 Milyon Türk’ün Kimlik ve Adres Bilgileri Hacklendi

50 milyon Türk vatandaşına ait olduğu iddia edilen kimlik ve adres bilgileri internete sızdı. Hackerler tarafından bu bilgiler internette yayınlandı. Sızıntının kaynağının neresi olduğuna yönelik henüz kesinleşmiş bir bilgi bulunmuyor. İnternette paylaşılan kimlik ve adres bilgisi veritabanının yaklaşık 6.6 GB büyüklüğünde olduğu belirtiliyor. Veritabanının internete Romanya’dan yüklenmiş olabileceği söyleniyor. Bu sızıntının bu güne dek ülkemizin yaşadığı en büyük sızıntı olayı olduğu konuşuluyor. Türk vatandaşlarına ait kimlik ve adres bilgileri şu detayları içeriyor: TC kimlik numarası, Ad, Soyad, Anne Adı, Baba Adı, Cinsiyet, Doğum Tarihi, Doğum Yeri, Nüfusa Kayıtlı Olduğu Yer ve Açık Adres. Hackerler yayınladıkları bu bilgiler dışında Türkiye ve ABD’ye çeşitli eleştiriler ve tavsiyelerde de bulunuyor.

turkish citizenship database indirme linki yok. bilgiversin.com

“Turkish Citizenship Database” başlığı ile yayınlanan uyarıda Türk vatandaşlarına ait hangi verilerin hacklendiği açıklanıyor.

Kimlik ve Adres Bilgileri Hacklenenler Arasında Başbakan ve Cumhurbaşkanı da Var

Türk vatandaşlarına ait olduğu iddia edilen kimlik ve adres bilgisi sayısının tam olarak 49.611.709 olduğu belirtiliyor. Bilgileri çalınanlar arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU ve eski Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL’ün de olduğu vurgulanıyor. Bilgilerin bulunduğu veritabanı dosyasının büyüklüğü 6.6 GB. Dosyayı indirmek isteyen meraklılılara kötü bir haberimiz var. Çünkü indirme linki şu an için aktif değil. Ancak şu ana kadar bu veritabanını kaç kişinin indirdiği ve başkaları tarafından paylaşılıp paylaşılmadığı henüz tam olarak bilinmiyor. İntertette “turkish citizenship database” başlığı altında yayınlanan verinin bilgi güvenliği açısından büyük riskler içerdiği düşünülüyor. Kötü amaçlı kişilerin bu bilgileri kullanarak alım, satım, sahte kimlik üretimi, başkası adına telefon hattı temini ve benzeri amaçlarla kullanılabilir. Konuyla ilgili henüz resmi makamlar tarafından açıklama yapılmadı.

Kaynak

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.