5/5 (2)

Troll Nedir, Sosyal Medyada (Twitter, Facebook) Troll Nasıl Yapılır?

Troll nedir? diye çevrenizde bulunan arkadaşlarınıza soru sormaya başladıysanız, aslında cevaba da yaklaştınız demektir. Troll kelime anlamı olarak “yem atmak” yada diğer bir tabiriyle “zarf atmak” olarak açıklanabilir. Peki ne oldu da sosyal medyaya bu terim hakim oldu? Sosyal medya kullanıcıları kimi zaman gerçek kişiler olurken kimi zaman da hayali karakterler yada gerçek düşüncelerini gizleyerek paylaşım yapan kişilerden oluşabiliyor. Sosyal medyada troll işte bu gerçek dışı karakter / kişilerin genellikle eğlence maksadıyla bazende algı yaratmak için kullandıkları bir haber yayma yöntemi olarak açıklanabilir. Sosyal medyanın haylazları olarak özetlenebilecek bu kişiler çoğu zaman zararsız olsa da yaydıkları paylaşımlar bazen kendilerinin de istemediği noktalara gidebilmektedir.

Nasıl Troll Olunur?

Aslında bir troll olmak için müracaat edilmesi gereken bir makam yoktur. Sosyal medyanın gücünü kullanarak bu mecrada etkin bir rol almak isteyenler, insanların hassasiyetlerini kaşıyarak bu işe başlarlar. Hassasiyetleri hedef alan paylaşımlar kişilerin bu haber / mesajlara tepki vermesine ve gündem oluşmasına neden olur. Karşıt fikirlerin çatışması, şiddet olmadığı sürece faydalı olmakla birlikte, gerçek dışı bir sorunu tartışmanın aslında Troll yapan kişiden başkasına bir faydası da yoktur. Sosyal medyadaki takipçi sayınız gündem oluşturma potansiyelinizin de bir ölçütüdür. Twitter ve Facebook kullanıcılarının ilgisini çekecek paylaşımları yaparak takipçi sayısını arttıran Trolller istedikleri bir anda bir konuyu Trend Topic (TT) yapma gücüne de sahip olmaktadır.

Twitter ve Facebook Troll Nasıl Yapılır?

Troll nedir?” sorusuna yanıt bulduktan sonra akla gelen bir diğer soru ise sosyal mecrada troll nasıl yapılır sorusu olacaktır. Aslında buraya kadar anlatılanlar bu sorunuza cevap bulmanızı sağlamıştır. Bu işi yapan kullanıcılar farklı paylaşımlar ile troll yapmayı başarmaktadır. Bir ünlünün öldüğünü duyurmak. Bir ilçenin şehir olması için kampanya oluşturmak. Toplumun değer verdiği bir kişiye dair yalan haber üretmek, troll yapmak için kullanılan yöntemlerdendir. Son dönemlerde bu işi siyasi çıkar sağlamak için de yapanlar bulunmaktadır. Toplumu belirli bir siyasi görüş etrafında toplamak yada bir politik fikre cephe oluşturmak için de troll yapılmaktadır. Fotomontaj, gençlerin ilgisini çekecek Caps‘li paylaşımlar bu iş için kullanılacak yöntemlerin başında gelmektedir.

Sonuç olarak bu sosyal medya gerçeği kişilere ve kurumlara zarar vermeyecek şekilde eğlenceli paylaşımlardan ibaret olduğu sürece makul görülebilir. Ancak amacını aşan ve toplumları çatıştıran bir boyuta geçilmesi durumunda dur denmesi gereken bir olgudur.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Bu yazı için 1 yorum var.

  1. erdal akman Cevapla

    vermiş olduğunuz bilgiler çok iyi ve açıklayıcı bu sitede çok önemli bilgiler paylaşılmış emeğinize sağlık.

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.