Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?
Henüz Puan Verilmedi

Trafik Cezası Sorgulama E-Devlet Üzerinden veya Plakaya Göre Nasıl Yapılır?

internet üzerinden trafik cezası sorgulama yapmak için iki yöntem bulunmaktadır. Bunlardan birincisi e-Devlet (turkiye.gov.tr) üzerinden “Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama” sistemini kullanarak sorgulama yapmak. Diğer yöntem ise Maliye Bakanlığı – Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından işletilen “internet vergi dairesi” üzerinden “Motorlu Taşıt Sorgulaması” sistemini kullanarak “Plakaya Göre Trafik Cezası Sorgulama” işlemi yapabilirsiniz. Aşağıda her iki yöntem ile ilgili nasıl işlem yapabileceğinize dair resimli anlatım yer almaktadır. Resimli anlatımları takip ederek sorunsuz bir şekilde sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Trafik Cezası Sorgulama (Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama):

e-devlet yani turkiye.gov.tr adresi üzerinden trafik cezası sorgulama yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/surucu-belgesi-ceza-puani-sorgulama adresini kullanmanız gerekmektedir. Bu adres dışında hiçbir web sayfası üzerinden sorgulama işlemi gerçekleştirmeyiniz. Kötü amaçlı kişiler tarafından oluşturulmuş web sayfaları kullanılarak kişisel bilgileriniz çalınabilir. Bu yüzden web tarayıcınızın adres satırında yukarıda belirtilen web adresini görmüyorsanız işlem yapmayınız.

trafik cezası sorgulama e-devlet giriş BilgiVersin.com

Trafik Cezası Sorgulama e-devlet Kimlik Doğrulama Uyarısı

Yukarıda yer alan link ile e-devlet Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama sayfasına ulaşmak istediğinizde eğer e-devlet şifresi kullanarak oturum açmadıysanız yukarıda yer alan uyarı ekranı ile karşılaşırsınız. Bu ekranda yer alan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” linkini tıklayarak e-devlet sayfasında oturum açma ekranına yönlendirilirsiniz.

trafik cezası sorgulama e-devlet giriş BilgiVersin.com

e-Devlet Şifresi ile Giriş Ekranı

Yukarıda yer alan resimde görüldüğü üzere sırasıyla “TC Kimlik No” ve “e-Devlet Şifresi” kutucuklarına bilgilerinizi girerek “Sisteme Giriş Yap” butonunu tıklayınız. Bilgilerinizin doğru olması durumuna sayfaya başarıyla giriş yapabilirsiniz. Eğer bir e-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine giderek üzerinde TC Kimlik Numarası yazan bir nüfus cüzdanı ile 2 TL karşılığında e-Devlet şifrenizi alabilirsiniz.
Sisteme başarılı olarak giriş yaptıktan sonra aşağıda yer alan ekran ile karşılaşacaksınız.

trafik cezası sorgulama e-devlet giriş BilgiVersin.com

Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama

Ceza Puanı Sorgulama yapmak istediğiniz kişiye ait sürücü belgesi (ehliyet) üzerinden yer alan bilgilerden sırasıyla “Belge Numarası“, “Belgenin Verildiği İl / İlçe” bilgilerini ilgili kutucuklara yazılarak “Sorgula” butonunu tıklayınız. Eğer sorguladığınız bilgilerde bir yanlışlık söz konusu değil ve herhangi bir ceza puanı yok ise aşağıdaki sorgulama sonucu ile karşılaşırsınız. Cezanız bulunuyor ise, bu bilgiyi “Yazdır” butonunu tıklayarak çıktı alabilirsiniz.

trafik cezası sorgulama e-devlet giriş BilgiVersin.com

Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama Sonucu

Internet Vergi Dairesi Üzerinden Plakaya Göre Trafik Cezası Sorgulama (Motorlu Taşıt Sorgulaması):

internet üzerinden trafik cezası sorgulama yöntemlerinden bir diğeri de internet vergi dairesi üzerinden plakaya göre trafik cezası sorgulama işlemidir. Bunu gerçekleştirmek için öncelikle web tarayıcınızın adres satırına https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_MENU_MTV yazarak aşağıda ekran görüntüsü bulunan sayfaya giriş yapınız.

plakaya göre trafik cezası sorgulama BilgiVersin.com

Plakaya Göre Trafik Cezası Sorgulama Giriş Ekranı

Bu sayfada “Motorlu Taşıt İşlemleri” tablosunda yer alan “Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme” linkini tıklayarak sorgulama işlemini yapacağınız sayfaya ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki resimde plakaya göre trafik cezası sorgulama işlemi ekranı bulunmaktadır. Bu ekran yer alan kutucuklara sırasıyla “Plaka“, “TC Kimlik Numarası” ve “Tescil Tarihi” bilgilerini girerek altta yer alan “Tamam” butonunu tıklayınız.

plakaya göre trafik cezası sorgulama BilgiVersin.com

Plakaya Göre Trafik Cezası Sorgulama Ekranı

Tamam butonunu tıkladıktan sonra girmiş olduğunuz bilgilerde bir yanlışlık olmaması durumunda aşağıda yer alan ekrana yönlendirileceksiniz. Bu ekranda yer alan “Ceza Bilgileri” butonuna basmanız durumunda plakanıza yazılmış herhangi bir cezanın olup olmadığını öğrenmiş olursunuz.

plakaya göre trafik cezası sorgulama BilgiVersin.com

Ceza Bilgileri Butonunu Tıklayarak Plakaya Yazılmış Cezaları Görebilirsiniz

 

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.