Henüz Puan Verilmedi

Mirai, Toyota’nın Hidrojen ile Çalışan FCV Konsept Otomobili

Mirai, Japon otomotiv devi Toyota‘nın geliştirmiş olduğu ve hidrojen ile çalışan bir FCV (fuel cell vehicle) konsept otomobildir. Bu yeni nesil otomobil hidrojen ve oksijeni kullanarak elektrik üretebilmektedir. Yakıt hücrelerinden elde etmiş olduğu gücü arttırabilen ve bu sayede güçlü bir şekilde hızlanabilmesine imkan veren bir elektrik motoru donatılmıştır. Toyota Mirai, sahip olduğu üstün teknoloji ile çok düşük yakıt maliyetleri ile çalışan bir otomobildir.

Toyota Mirai ve FCV Konsept’i Nedir? Nasıl Çalışır?

Toyota tarafından tanıtılan MiraiFCV konsept‘in ilk ürünü olarak karşımıza çıktı. Hidrojen yakıt hücreli bu yeni nesil otomobilin adı Japonca’da “Gelecek” anlamına gelmektedir. Bu nedenle Japon otomotiv devi bu aracı “Geleceğin Otomobili” olarak da adlandırmaktadır. Bu araç temelde oldukça basit ve anlaşılır bir teknoloji ile çalışmaktadır. Hidrojen ve oksijeni kullanarak elektrik üretebilen bir modüle sahip olan bu araç, elektrik motoru ile hareket etmektedir. Hidrojen tankları boşaldığında sadece 3 dk. içerisinde tekrar doldurulabilen Toyota Mirai, yokuş aşağı hareket ederken bataryalarını şarj ederek gücü tekrardan kullanabilecek şekilde depolayabiliyor. Hemen yukarıda yer alan videoyu izleyerek FCV konsept ile ilgili derinlemesine bilgi sahibi olmanız mümkündür.

 • Ağırlığı: 1850 kg.
 • Uzunluk: 4.890 mm
 • Genişlik: 1.815 mm
 • Yükseklik: 1.535 mm
 • Dingil Mesafesi: 2.780 mm
 • Max. Hız: 178 km/s
 • 0 – 100km: 9.6 saniye
 • Beygir Gücü: 152
 • Tork: 335 Nm
  toyota mirai, fcv konsept otomobil, hidrojen ile çalışan araba, fiyatı, nedir, nasıl, bilgiversin.com

  Hidrojen ile Çalışan TOYOTA Mirai, FCV Konsept Otomobil

Toyota Mirai Ne Zaman ve Nerede Satışa Sunulacak? Fiyatı Ne Olacak?

Toyota‘nın yapmış olduğu açıklamaya göre Mirai adlı FCV konsept otomobil, ilk olarak Japonya’da satışa sunulacak olup ardından da 2015 yılının Eylül ayında İngiltere, Almanya ve Danimarka’da da otomobil severler ile ile buluşacak. Avrupa’nın geri kalanında bu otomobilin 2017 yılından itibaren satışa sunulması beklenmektedir. Bu üstün teknoloji ürünü araca sahip olmak için yaklaşık 60.000 Euro’yu gözden çıkarmanız gerekiyor. Mirai fiyatı ile şimdilik her ne kadar dudak uçuklatsa da, gelecekte düşen üretim maliyetleri ile pazarın hakimi olabilir.

Toyota‘nın  FCV konsept otomobili Mirai ile ilgili merak ettiğiniz hususları ve düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Bunun için sayfanın hemen altında yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.