Henüz Puan Verilmedi

Toshiba’dan insansı Robot Teknolojisi Konusunda Yeni Adım:

İnsanlara benzeyen robot geliştirme hayali teknoloji dünyasının vazgeçilmezi oluştur. Bu konu hakkında teknoloji sektöründe lider olan markalar çeşitli projeler ile kendilerini göstermektedir. Bu sektörün önde gelen şirketlerinden Toshiba, insansı robot teknolojisi alanında dikkat çeken ürünü olan  ve adını “Aiko Chihara” verdiği robotuyla görücüye çıktı. Japonya’nın en büyük ve gelişmiş tüketici elektroniği fuarı Ceatec’de Toshiba insansı robotunu tanıttı. Yakın bir süre önce tasarımı sonuçlanan bu yeni insansı robot tam olarak istenen seviyede olmasa da mevcut özellikleri ve teknolojisiyle gelecek dönemlerde geliştirilecek insansı robot teknolojisi dünyasına umut vermeyi başardı.

insansı robot teknolojisi BilgiVersin.com

Toshiba’nın İnsansı Robotu Aiko Chihara

Geliştirilen bu ürünün en öne çıkan özelliği, insanın fiziksel özelliklerine büyük oranda benzemesi. Toshiba’nın bu son model ürününde özellikle insan yüzündeki ifadelere benzerlik gösterebilmesi maksadıyla toplam 15 adet motor kullanılıyor. Yüz ifadelerinde ki benzerlikler dışında el-kol hareketlerindeki gerçekçiliği hava basıncı ile çalışan piston kullanılarak sağlanmakta. Genç bir kadın olarak tasarlanan Aiko’nun öne çıkan fiziksel özellikleri gözlerini kırpabilmesi ve insansı bir gülümsemeye sahip olması olarak gözüküyor. Ancak şu anda çok temel insan mimiklerine sahip olan bu robotun gerçek bir insana benzemesi için biraz zaman gerekiyor.

Bu teknoloji harikası ürün gelecekte bu alanda yapılacak çalışmalara dayanak oluşturacak ve insanlarla iletişim kurabilecek yeni insansı robotlar geliştirilmesi için fikir verecektir. Robot halihazırda Japonca konuşmakta ve sesli komut algılama özelliğine sahip. Aynı zamanda işaret dilini kullanabilen bu robot gelecek dönemlerde yaşlı insanların temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek yeteneklerle donatılarak kullanılması planlanmaktadır.

Geniş çaplı bir proje grubunun çalışmasıyla ortaya çıkan bu ürünün geliştirilmesinde Osaka Üniversitesi öncülük etmektedir. Shibaura Teknoloji Enstitüsü ve Shonan Teknoloji Enstitüsü sensör tabanlı hareket ve robot sürüş teknolojisinin geliştirilmesine katkı sağlarken TOSHIBA kontol algoritmalarının geliştirilmesinde görev almıştır.

Kaynak: toshiba.co.jp

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)