Henüz Puan Verilmedi

Giyilebilir Teknoloji Pazarında Yeni Bir Ürün, Toshiba Glass:

Her geçen gün giyilebilir teknoloji pazarına yeni bir ürün daha katılıyor. Japonya’da yapılan CEATEC 2014 fuarında tanıtılan yeni giyilebilir teknoloji ürünü Toshiba Glass oldu. Google Glass‘ın bu pazardaki popülaritesini düşünecek olursak Toshiba’nın şansı ne olacak bilinmez. Ancak daha önceleri Sony tarafından açıklanan SmartEye Glass ve şimdi de Toshiba’nın geliştirmiş olduğu bu ürün, pazardaki rekabeti arttıracak gibi gözüküyor.

toshiba glass google glass BilgiVersin.com

Toshiba Glass

Toshiba Glass Öne Çıkan Özellikleri:

Giyilebilir teknolojileri yakından takip edenlerin bildiği gibi Google Glass tümleşik bir tasarım olarak piyasaya sürüldü. Yani Google Glass satın aldığınızda aynı zamanda bir gözlük çerçevesine de sahip oluyorsunuz. Ancak Toshiba tarafından geliştirilen gözlük tümleşik bir tasarım değil. Cihazın en büyük özelliği de bu zaten. Kullanmakta olduğunuz gözlüğünüzün sapına monte edilebilen Toshiba Glass bu yönüyle bir adım öne çıkacak gibi gözüküyor.

Gözlük henüz prototip olarak dünyaya tanıtılmış durumda. Ürün fiyatı yada piyasaya çıkışına dair henüz bir açıklama yapılmadı. Ürünün kullanıcılar tarafından yapılan testleri de olmadığı için cihaza ilişkin teknik detaylar henüz tam olarak açıklık kazanmış değil. Fuarda ürünü deneme şansı bulanların paylaştığı temel bilgiler arasında, Toshiba Glass’ın Google Glass’a nazaran daha hafif olduğu yönünde. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki Toshiba’nın ürünü henüz kameraya sahip değil. Yani bu ürünle fotoğraf yada video çekme şansınız bulunmamaktadır. Bu özellikler eklendiğinde ürünün ağırlığı ne olur bilinmez. Ayrıca Toshiba’nın gözlüğü herhangi bir mini monitöre de sahip değil. Monitör yerine gözlük camı kullanılıyor. Tasarımın özelliği de bu aslında. Mini bir projektör resmi gözlük camına gönderiyor. Camdan yansıyan görüntü kullanıcıya iletiliyor.

Gelelim iki cihaz arasındaki en büyük farka. Toshiba Glass pil ve işlemcisini gözlüğe takılan parça içerisinde barındırmıyor. Peki işlemci ve pil nerede? İşte bu noktada soru işaretleri geliyor. Çünkü firma işlemci ve pili bele takılan ve gözlük ile kablo aracılığıyla iletişim kuran bir modüle yerleştirmiş. Gözlüğün hafif olmasının en büyük sırrı bu tabiki. Ancak bu özellik daha yüksek performanslı işlerde ürünü bir adım öne çıkarabilir. Tabi bu kadar teferruatlı bir ürünü giymek ve bu şekilde dolaşmayı göze kimler alır o da bilinmez tabiki. Muhtemelen Toshiba fuarda lanse etmiş olduğu bu ürünü geliştirme yönünde ciddi adımlar atacaktır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)