Henüz Puan Verilmedi

Kanser Hastasının Tümörlü Kemiklerinin Yerine Titanyum Göğüs Kafesi Nakledildi

Kanser hastasının tümör nedeniyle zarar gören kemikleri yerine titanyum göğüs kafesi nakledildi. Bu ameliyatı diğerlerinden ayıran en büyük özellik ise, hastaya nakledilen yapay göğüs kafesinin 3D yazıcı ile üretilmiş olması. Başarılı ameliyat İspanya‘da gerçekleştirildi. Salamanca Üniversitesi Hastanesi doktorlarının bu başarılı operasyonu ile tıp tarihinde bir ilk de yaşanmış oldu.

titanyum göğüs kafesi, kanser hastasına nakledildi, 3d yazıcı, bilgiversin.com

Titanyum göğüs kafesi kanser hastasına nakledildi.

Titanyum Göğüs Kafesi Kanserli Hastaya Nasıl Nakledildi?

Titanyum göğüs kafesi nakledilen kanserli hasta 54 yaşında. İspanyol doktorlar hastanın göğüs kafesindeki tümörlü kemiklerin yerine özel olarak üretilen bir protezi nakletti. Bilgisayarlı tomografi cihazı sayesinde öncelikle kanserli hastanın göğüs kafesinin bire bir modeli çıkarıldı. Sonrasında Anatomics adlı Avustralya’lı bir şirket tarafından protez geliştirildi. Sonrasında CSIRO adlı şirketin geliştirmiş olduğu Arcam 3D yazıcısı, titanyum göğüs kafesi‘ni bastı. Hasta için 3D yazıcı ile özel olarak üretilen bu protez tıp tarihinde ilk defa bir hastaya nakledildi. Doktorlar tarafından yapılan açıklamaya göre, nakil yapılan hasta iki hafta sonunda taburcu oldu.

Titanyum göğüs kafesi nakli ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için 3D yazıcıyı üreten şirket tarafından yapılan resmi açıklamaya göz atabilirsiniz. Ayrıca sayfamızın üst bölümünde bu başarılı nakil operasyonu ile ilgili bir video paylaşılmıştır. Konu ile ilgili düşüncelerinizi ve merak ettiğiniz hususları bizlere iletebilirsiniz. Bunun için altta yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.