Henüz Puan Verilmedi

Thunderstrike 2 Nedir?

Thunderstrike 2, kısaca özetlemek gerekirse zararlı bir yazılım. Ancak onu diğerlerinden ayıran en büyük fark, OS X işletim sistemi için geliştirilmiş olması. Üstelik bu alanda bir ilk olma ünvanı da taşıyor. Apple‘ın güvenli olması ile her fırsatta övündüğü OS X’e son günlerde nazar değdi. Uzmanlar bu zararlı yazılımı bir “Solucan” olarak tanımlıyor. İşin iyi yanı bu solucan aslında deneysel bir proje. Yani çok ciddi bir risk taşımıyor. Ancak Apple‘ın karizması Thunderstrike 2 ile bir miktar çizilmiş oldu. Bu zararlı yazılım ile ilgili sayfamızda yayınlanan videoyu izleyerek derinlemesine bilgi sahibi olmanız mümkün. Konunun teknik detaylarına girmek ve biraz daha kafa patlatmak isteyenler aşağıdaki linkte yer alan bilgilere göz atabilir.

Thunderstrike 2 projesi ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız…

İlk OS X İşletim Sistemi Solucanı Thunderstrike 2, Ne Yapıyor?

İlk OS X işletim sistemi solucanı olarak nitelendirilen bu zararlı yazılım, kendisini kopyalama yoluyla yayma özelliği taşıyor. Gelen haberlere göre bu zararlı solucan, EFI adlı yazılımın bir açığını kullanarak yayılıyor. Thunderstrike 2‘yi geliştiren güvenlik yazılımı uzmanları, solucanın Thunderbolt bağlantısı kullandığını ve bir güvenlik açığı sayesinde diğer bilgisayarlara yayıldığını belirtiyor. Hardware seviyesinde geliştirilmiş bir zararlı olarak nitelendirilen solucanla ilgili Apple şirketine gerekli uyarılar yapıldı. Deneysel bir proje olduğu için henüz risk yaratmamış olan bu yazılım ile ilgili teknoloji devinin ne yapacağı merakla bekleniyor. Hardware seviyesinde olan Thunderstrike 2, bu özelliği ile yok edilmesi zor bir solucan olarak tanımlanıyor.

Apple‘ın güvenli olması ile övündüğü OS X işletim sistemi, ilk zararlı solucan Thunderstrike 2 ile bakalım baş edebilecek mi? Konu ile ilgili fikirlerinizi ve merak ettiğiniz hususları bizlerle paylaşabilirsiniz. Bunun için sayfanın hemen altında yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.