Henüz Puan Verilmedi

The Visual Microphone (Görsel Mikrofon) ile Nesnelerin Video Görüntülerinden Ses Elde Ediliyor

The Visual Microphone adı verilen bir araştırma ile nesnelerin hareketlerine ilişkin video görüntüleri analiz edilerek çevredeki sesler elde edilebiliyor. Bu cümleyi ilk okuduğunuzda eminim tekrar okumak zorunda kalmışsınızdır. Ancak bu araştırma bir cümle ile ancak böyle açıklanır. Araştırma MIT, Microsoft ve Adobe’nin ortaklaşa geliştirdiği bir algoritmaya dayanıyor. İşin özü aslında çok da karmaşık değil. Bildiğiniz gibi klasik bir mikrofon, çevredeki sesleri diyafram vasıtası ile almaktadır. Diyafram üzerinde oluşan titreşimler sesin ta kendisidir. Yani sesler nesneler üzerinde bir hareket / titreşim yaratmaktadır. Ve bu hareket / titreşim doğru bir algoritma ile analiz edildiğinde ses elde edilebilmektedir. The Visual Microphone (Görsel Mikrofon) adı verilen araştırma projesi de işte bu gerçek üzerinden hareket etmektedir. Kamera aracılığı ile sadece video görüntüsü kaydedilen bir nesnenin, çevredeki sesler nedeniyle üzerinde oluşan ve gözle görülemeyecek kadar küçük titreşimler geliştirilen algoritma ile işlenmektedir. Ve sonuç olarak bir nesneye ait video görüntüsünden ses elde edilebilmektedir.

The Visual Microphone (Görsel Mikrofon) Araştırması TED Talks’da

The Visual Microphone (Görsel Mikrofon) adlı araştırmaya ilişkin özet bilgiyi sizlere sunmaya çalıştık. Peki bu araştırma projesi ile ne elde edilecek. Aslında hayal gücünüz bu soruya hemen yanıt vermenizi sağlayacaktır. Ama yinede size fikir vermekte bir sakınca yok. Bu araştırma sayesinde hiçbir ses kaydı olmayan video görüntülerindeki nesnelerin hareketleri analiz edilerek ortamdaki sesi analiz etmek mümkün olabilecek. Arkadaş sohbeti esnasında cips paketi üzerinde oluşan titreşimlere ait video görüntüleri ile ortamda hiçbir mikrofon olmasa da ses elde etmek hiçte zor olmayacak. Bu araştırma ekibinin başında bulunan Abe Davis tarafından geçtiğimiz günlerde TED Talks‘da bir sunum yapıldı. Araştırmanın tüm detayları bu konuşmada izleyiciler ile paylaşıldı. Herkesin ilgi ile izlediği sunuma ait video görüntüleri sayfamızda yayınlanmıştır.

The Visual Microphone (Görsel Mikrofon) adlı araştırma ile ilgili fikirlerinizi ve merak ettiğiniz hususları bizlerle paylaşabilirsiniz. Bunun için sayfanın alt bölümünde yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.