Henüz Puan Verilmedi

Tefbis Nedir? Nasıl Giriş Yapılır?

Tefbis, genel olarak Milli Eğitim Bakanlığı bağlısı okullarda gelirlerin ve giderin kayıt altına alınmasını amaçlayan bir sistem olarak açıklanabilir. Sistemin tam adı “Türkiye’de Eğitimin Finansmanı ve Eğitim Harcamaları Bilgi Yönetim Sistemi” olarak belirtilmiştir. Bu sistem sayesinde okulların genel bütçeden almış oldukları gelir haricindeki, veli yardımları, okul içerisinde kazanılan gelirler ve giderler elektronik ortamda kayıt altına alınarak takip edilebilmektedir. Bu bilgiler kayıt altına alınarak bağış, harcama, katkı, gelir gibi kalemlerde şeffaf bir izleme ağı oluşturulmuş olmaktadır. Tefbis giriş işlemi için web tarayıcınızın adres satırına tefbis.meb.gov.tr/giris.aspx  yazarak ulaşmanız mümkündür.

tefbis giriş BilgiVersin.com

Tefbis Sistemi Kullanıcı Girişi

Yukarıda yer alan giriş ekranındaki 4 haneli “Güvenlik Kodu”, “Kullanıcı Adı” ve “Şifre” bilgisini yazarak “Giriş” butonunu tıklayınız. Bilgilerin doğru olması durumunda giriş işlemi başarıyla gerçekleştirilecektir.

Tefbis Okullar Modülü:

Tefbis sistemine başarılı bir şekilde giriş yapıldıktan sonra kullanıcı ilk olarak Okullar Modülü sayfasına yönlendirilir. Aşağıdaki ekran görüntüsü başarılı bir şekilde giriş işlemi yapmış olan kullanıcının karşısına menüye aittir. Bu ekran altı bölümden oluşmaktadır. 1 numaralı bölümde giriş yapan kullanıcın yetki tanımlaması dahilinde giriş yapabileceği diğer modül linkleri yer almaktadır. 2 numaralı bölümde ise yine giriş yapan kullanıcıya ait temel bilgiler yer almaktadır. 3 numaralı bölümde şu an hangi modülde olduğunuz, sunucunun adı ve mevcut kullanıcı sayısı bilgileri yer almaktadır. 4 numaralı bölümde ise Genel Bilgiler, gelir özeti, haber ve duyurular ve son yapmış olduğunuz işlemler yer almaktadır. 5 numaralı bölümde veri kaydetme ve ofis işleri için gerekli yardımcı ögeleri içermektedir.

tefbis okullar modülü BilgiVersin.com

Okullar Modülü Ekranı

6 numaralı bölümde ise Gelir İşlemleri, Gider İşlemleri, Fatura Takip, Düzenleme, Listeleme, Raporlama, Ayarlar, Fihrist ve Çıkış yer almaktadır. Tefbis Okullar Modülü Kullanım Kılavuzu ile Okullar Modülü içerisinde yer alan tüm işlemlerin nasıl gerçekleştirildiğini resimli anlatım ile öğrenebilirsiniz. İndireceğiniz dosya zip ile sıkıştırılmış PDF dökümanı içermektedir.

Tefbis Okul Aile Birliği Modülü:

Tefbis sistemine giriş yapan kullanıcı, yetkisi olması durumunda Okul Aile Birliği Modülü‘ne ekranın üst tarafında bulunan linki tıklayarak ulaşabilir. Bu modülde yukarıda anlatılan okullar modülüne ilave bazı menüler bulunmaktadır. Yukarıda yer alan bölümlere ek olarak “Tahmini Bütçe” ve “Devreden” bölümleri yer almaktadır. Okul Aile Birliği Modülü ile gelir ver giderlere ilişkin kayıtlar sisteme işlenir.  Okul Aile Birliği Modülü Kullanım Kılavuzu ile Okul Aile Birliği Modülü içerisinde yer alan tüm iş ve işlemlerin nasıl yapıldığını detaylı olarak incelemeniz mümkündür.

Tefbis Sisteminde Yer Alan Diğer Modüllere Ait Kullanım Kılavuzu:

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.