Henüz Puan Verilmedi

Tatlandırıcı Zararlı Mı? Herkes Konuşuyor Ancak Bilimsel Gerçekler Nedir?

Tatlandırıcı zararlı mı? sorusu hemen hemen her dost sohbetinde gündeme gelen bir sorudur. Bu konu hakkında bilimsel gerçeklikten uzak birçok değerlendirme duymuşuzdur. Ancak işin gerçeği aslında nedir. Gerçekten tatlandırıcı zararlı mı? Bu konu hakkında yapılmış bilimsel çalışmalar ne demektedir.

Günümüzde insanlar, şekerin zararları hakkında geçmişe göre daha bilinçli. Ve önlem olarak şekerli yiyecek ve içeceklerden daha uzak durmaya başladık. Ancak lezzetten taviz vermek istemeyenler yapay tatlandırıcı kullanımına yönelmektedir. Peki tatlandırıcıların sağlığa zararlı olduğuna yönelik bir bilgi mevcut mu? Bu konu hakkında yapılan araştırmalardan bazılarını inceleyerek konuyu değerlendirebiliriz.

Aspartam İçeren Tatlandırıcı Zararlı mı?

Tatlandırıcıların zararlarına ilişkin en çok bilinen rivayet Aspartam ile ilgilidir. Aspartam, şeker yerine kullanılan ve en çok bilinen yapay tatlandırıcılardan birisidir. Kimyasal olarak bakıldığında aspartik asit ve fenilalanin denen bir maddeden oluşan bu yağ asidi ile ilgili 1996 senesinde yayınlanan bir araştırmada, aspartam kullanılması sonrasında beyin tümörü vakalarında yükselme olduğu yönünde bir ilişki kurulmuştu. Bu araştırma sonrasında tatlandırıcılara yönelik karalamalar da peşi sıra gelmeye başladı. Buna karşılık olarak 2006 senesinde ABD National Cancer Institute tarafından 500.000 insanı kapsayacak şekilde oldukça geniş çaplı bir araştırma yapıldı. Bu araştırma sonuçları incelendiğinde ise beyin tümörü, lenfoma veya lösemi ile aspartam maddesi arasında bir ilişki kurulamadığı görülmektedir.

Aspartam içeren tatlandırıcıların üzerinde yer alan uyarının bu yukarıda yapılan çalışmalar ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Fenilketonüri (PKU) isimli genetik rahatsızlığı olanların bünyeleri, fenilalanin denen maddeyi parçalayamadığı için bu maddeyi ihtiva eden ürünlerin üzerine uyarı koyulması zorunluluğu ortaya çıktı.

Stevia Bitkisi İçeren Tatlandırıcı Zararlı mı?

Tatlandırıcı dünyasının yeni üyelerinden birisi de Stevia Bitkisi. Güney Amerika’da uzun yıllardır bilinen ve o bölgede şeker otu olarak adlandırılan bu bitkinin tadının şekere kıyasla üç yüz kat fazla olduğu bilinmektedir. Bu kadar tatlı olmasına karşın kalorisi sıfır olan bu bitkinin tatlandırıcı olarak kullanılması oldukça mantıklı. 2010 senesinde Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu bu tatlandırıcı türünün insan sağlığına zararlı olmadığını çocuklar ve hamileler için kullanılabileceğini açıkladı.

Sonuç Olarak Ne Söylenebilir?

Tatlandırıcı Zararlı mı? sorusuna tek bir kelime ile zararlı yada zararsız demek ne yazık ki mümkün değil. Yapılan araştırmalara bakıldığında bu konu hakkında yorum yapabilmek için söz konusu madde ile ilgili detaylı bir bilimsel araştırma yapmak gerekli. Ancak yapılan araştırmalar incelendiğinde, tatlandırıcıların zararlı olduğuna dair bir değerlendirme bulunmadığı görülüyor.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.