Henüz Puan Verilmedi

Tarım Bilgi Sistemi :

Tarım Bilgi Sistemi (TBS) çiftçilerin bütün tarımsal faaliyetlerini evlerinden ve internet ağını kullanarak yapabilmesini sağlayan sistem olarak tanımlayabiliriz. Tarım Bilgi Sistemi sayesinde çiftçilerimiz destekleme ödemesi, veri giriş işlemleri gibi evlerinden yapılabilecek eylemleri artık internet üzerinden yapabilecek. İlçe Tarım Müdürlüklerine giderek yapılan birçok işlem artık çiftçilerimiz tarafından bu sistem kullanılarak kolaylıkla yapılabilecektir.

Tarım Bilgi Sistemi Giriş

Tarım Bilgi Sistemi girişi için çifçilerin sadece http://tbs.tarim.gov.tr adresli T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı‘na ait TBS linkini kullanarak giriş yapması gerekmektedir. Giriş yapılan web sitesinin adres kısmı özellikle kontrol edilmeli çiftçileri yanıltmak maksadıyla kurulmuş olan web sitelerine karşı dikkatli olunması gerekmektedir. Bu sisteme ait giriş işlemi yalnızca yukarıda belirtilen link adresinden ulaşılan form kullanılarak yapılmalıdır.

Tarım Bilgi Sistemi

Tarım Bilgi Sistemi

Yukarıda bulunan link tıklandıktan sonra aşağıda görülen ekranla karşılaşacak çiftçiler bu form üzerinde bulunan kutucuklara TC Kimlik numarası ve şifresini girdikten sonra resimde görülen güvenlik kodunu da girerek sisteme giriş yapacaktır. Formun hemen alt kısmında tarih saat bilgisini göreceklerdir. Çiftçiler bu form üzerinden giriş yaparken adres satırını mutlaka kontrol etmeli ve adres kısmında http://tbs.tarim.gov.tr/login.aspx yazdığından emin olmalıdır.

Tarım Bilgi Sistemi Giriş

Tarım Bilgi Sistemi Giriş Ekranı

Tarım Bilgi Sistemi Faydaları:

Tarım Bilgi Sistemi sayesinde Türkiye’deki tarımsal faaliyetler merkezi bir sistemle buluşuyor ve tek elden yönetim imkanı kazanıyor. Dünyada bu ölçekte bir bilgi sistemi olmadığını açıklayan yetkililer artık Türkiye’de çiftçilerin üretmiş oldukları ürünün tarladaki halinden sofralarımıza kadar geçen süreçte bu sistem sayesinde takip edilebileceğini açıklamaktadır. Tarım Bilgi Sistemi tüm dünya ülkelerinin tarımsal alanda ortak sorunu olan orta ve uzun vadede tarım politikası geliştirme yönünde büyük faydalar sağlayacağını belirtilmektedir.

Tarım Bilgi Sistemi’nin yukarıda belirtilen makro faydaları dışında üreticiler açısından da büyük faydaları olacaktır. Bu bilgi sistemi sayesinde artık tarımsal faaliyetler ile uğraşan insanlarımız tüm işlemlerini internet vasıtasıyla yerine getirebilecektir. 2011 senesinde geliştirilmesine başlanan bu Tarımsal Bilgi Sistemi ile Türkiye yıllardır şikayetçi olduğu tarım politikası üretememe sorununu büyük ölçüde yok etme fırsatını yakalamış olacaktır. Türkiye’de tarımsal faaliyetlere dışarıdan bakıldığında teknolojinin varlığından ne yazık ki pek bahsedilemezdi. Ancak bu proje sayesinde artık teknoloji tarımsal faaliyetlerin merkezine yerleşmiş olacak.

Bu sistemin geliştirilmesi ve işletilmesi sürecinde 350’ye yakın personel görev almaktadır. Bu personelin bir çoğu yazılımcı olup böylesine büyük bir kadro ile hayat bulan Tarım Bilgi Sistemi İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından da desteklenmektedir. Bu proje ile ilk aşamada

 • Tarımsal Üretim Kayıt Sistemi
 • Organik, İyi Tarım Kontrol ve Sertifikasyon Sistemi
 • Sertifikalı Tohum
 • Bitki Koruma
 • Veteriner Tıbbi Ürünleri Kayıt ve Takip Sistemi
 • Arıcılık
 • Örtü altı
 • Özel Ürünler
 • Kooperatif Kredileri
 • Su Ürünleri Kayıt Sistemi

yukarıda belirtilen alt sistemler Türkiye Tarım Bilgi Sistemi’ne dahil edildi.

TARIMSAL YAYIMI GELİŞTİRME PROJESİ (TAR-GEL)

Ayrıca TÜİK sayesinde TARIMSAL YAYIMI GELİŞTİRME PROJESİ (TAR-GEL) kapsamında görev alan personel vasıtasıyla 10.000 adet mobil terminal kullanılarak Türkiye’de 2014 yılı tam tarım sayımı faaliyeti de icra edilmiştir. Ciddi bir ekip çalışması ve emek gerektiren bu saha çalışması sayesinde Türkiye’de tarımsal ekim arazileri, tarımsal faaliyetler kapsamında kullanılan ekipmanların sayımı, hayvan sayımı ve diğer birçok tarımsal üretim verisi Tarım Bilgi Sistemine kaydedilmiştir.

Tarım Bilgi Sistemi sayesinde belirli bir süre zarfı sonunda oluşacak veriler kullanılarak hazırlanacak raporlar ile üretici geçmişe dönük verileri inceleyerek daha verimli ve kazanç getiren bir üretim politikası geliştirme şansına sahip olabilecektir. Bu sistem ile dünden bugüne ani bir gelişme beklemek tabi ki gerçekçi bir yaklaşım olmayacaktır. Zamanla sistem üzerinde biriken veriler ile oluşturulacak raporlar Türkiye’de tarımsal politikaların oluşturulmasında önemli bir fayda sağlayacaktır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Bu yazı için 2 yorum var.

 1. M.ALİ İLGİN Cevapla

  Demek ki özel danışmanlık yapanlara bu hak tanınmamıştır.Bu da bizİ zor durumda bırakıyor.syg…

 2. M.ALİ İLGİN Cevapla

  Bir danışman olarak,bazı konularda çiftçilerimizin isteklerini yerine getiremiyoruz.Çünkü sistem bizi engelliyor.mesela 2014 yılının parsel verime giremiyoruz,neden.araziyi sistemde gürmüyoruz,neden.parselli sistemde gürmüyoruz,neden.çiftçilerimiz soruyor fakat bu konularda biz kendilerine yardımcı olamıyoruz.

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.