Henüz Puan Verilmedi

E-Devlet Üzerinden Tapu Harç Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet yani turkiye.gov.tr adresi üzerinden almış yada satmış olduğunuz gayrimenkul için ödemeniz gereken tapu harç sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Tapu harcı sorgula işlemi için Harç Sorgu No veya e-Ödeme Seri No bilgisi girmeniz gerekmektedir.

tapu harç sorgulama harcı BilgiVersin.com

Tapu Harç Sorgulama Ekranı

Tapu Harcı Nedir?

Tapu Harcı olarak tanımlanan harç almış olduğunuz veya satmış olduğunuz bir gayrimenkul için ödenmesi gereken tutardır. Bu tutar alım satım işlemlerinde Tapu Müdürlüğü tarafından yapılan işlemlerin bedeli olarak tahsil edilmektedir. Bu bedelin ödenmesi mecburi olup, ödenmemesi durumunda tapu devir teslim işlemlerinin sonuçlandırılması mümkün değildir.

Ödemeniz gereken Tapu Harcı‘nı öğrenmek için yukarıda belirtilen adresteki Tapu Haç Sorgulama sisteminden faydalanabilirsiniz. Tapu harcı sorgulama sayfasına giriş yaptıktan sonra sırasıyla Harç sorgu no (8 haneli) veya e-ödeme seri no (12 haneli) girip bağlı olduğu birim seçilerek sorgula butonuna basılarak harç sorgulama işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Gayrimenkul alım veya satış yapılması durumunda ne kadar tapu harcı ödeneceğine dair bilgiye sayfanın üst kısmında yer alan video‘da yanıt bulabilirsiniz.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.