Henüz Puan Verilmedi

Suda Sıçrayan Minik Robot Güney Koreli ve Amerikalı Bilim Adamları Tarafından Geliştirildi

Suda sıçrayan minik robot, su böceğinden ilham alınarak Ulusal Seul Üniversitesi ve Harvard Üniversitesinde görev yapan bir grup bilim adamı tarafından geliştirildi. Geliştirilen bu minik robot suyun yüzey gerilimini aşmadan sıçrıyor. Bu sayede suya gömülmeden yükselebilen robotla ilgili video görüntüleri saygın bilim dergisi Science‘da yayınlandı.

Suda Sıçrayan Minik Robot Nasıl Çalışıyor?

Suda sıçrayan robot geliştirilirken su böceğinden ilham alındı. Laboratuvar ortamında yüksek hızla kayıt yapabilen özel kameralar ile su böceklerini inceleyen bilim adamları, öncelikle böceğin suyun üzerinde nasıl zıpladığını keşfetti. Böceğin suyun yüzey gerilimini aşmadan zıpladığını gören bilim adamları çalışmalarını bu yönde sürdürmeye başladı. Sadece iki cm. büyüklüğündeki (gövde boyutu) robot v şeklinde ince bir malzeme kullanılarak geliştirildi. 5 cm. büyüklüğünde 4 bacağı bulunan bu minik robot, su üzerinde sıçrarken su yüzeyini aşağı doğru iterek yükselmeyi başarıyor.

Suda sıçrayan robot ile ilgili detaylı bilgi almak için sayfamızda yayınlanan videolara göz atabilirsiniz. Konu ile ilgili düşüncelerinizi ve merak ettiğiniz hususları bizlere iletebilirsiniz. Bunun için sayfanın hemen alt bölümünde yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.