Stagefright Güvenlik Açığı Nedir? Nasıl Korunurum?
Henüz Puan Verilmedi

Stagefright Android MMS Virüsü Nedir?

Stagefright android MMS virüsü olarak adlandırılan ancak aslında bir güvenlik açığı olan bu sorunu sizler için inceledik. Bu güvenlik açığı ile ilgili ilk uyarı Zimperium adlı bir güvenlik şirketi tarafından paylaşıldı. Temmuz 2015’de tespit edilen bu sorun, Android işletim sisteminin Stagefright adlı bir bileşeninde yer alan güvenlik açığından kaynaklanıyor. Sanal saldırganlar işletim sisteminde yer alan bu güvenlik açığını kullanarak mobil cihazınıza zararlı yazılımları kolaylıkla yükleyebiliyor. Peki bunu nasıl yapıyorlar? Saldırganlar, öncelikle kullanıcıya bir MMS mesajı gönderiyor. Bu mesajın içerisine yerleştirilmiş zararlı yazılım / virüsStagefright adlı bileşende bulunan bir güvenlik açığını kullanarak akıllı telefonunuza virüsü bulaştırıyor. Bulaşan virüs, akıllı telefonunuzun tüm kaynaklarına erişerek kişisel verilerinizi saldırganlara servis edebiliyor. Telefonunuzun kamera, hafıza kartı gibi donanımlarına erişebilen zararlı yazılımlar, size tahmin bile edemeyeceğiniz bir duruma düşürebilir.

Stagefright Güvenlik Açığı Nedeniyle Bulaşan Virüs’ten Nasıl Korunurum? Virüs Nasıl Temizlenir?

Stagefright adlı güvenlik açığı nedeniyle ortaya çıkan virüs sorunundan nasıl korunacağınızı sizlere anlatmaya çalışacağız. Öncelikle akıllı telefonunuzda bu açığın var olup olmadığını kontrol ederek işe başlayabilirsiniz. Bunun için hemen altta yer alana linki kullanarak akıllı telefonunuza Zimperium tarafından geliştirilen Stagefright Detector uygulamasını indirin.

Stagefright Detector App indir

Stagefright Detector App, mms, android, virüs, bilgiversin.com

Stagefright Detector Uygulaması

Uygulamayı indirdikten sonra çalıştırıp, “Begin Analysis” butonunu tıklayın. Bu uygulama kısa bir süre içinde telefonunuzda bu güvenlik açığının olup olmadığını size bildirecektir. Eğer kırmızı “Vulnerable” uyarısı ile karşılaştıysanız hemen panik yapmayın. Bu size virüs bulaştığı anlamına gelmiyor. Ama eğer aşağıda belirteceğimiz önlemleri almazsanız her an başınız ağrıyabilir. Yeşil “Not Vulnerable” uyarısı alan kullanıcıların aşağıdaki önlemleri almasına gerek yoktur.

Stagefright güvenlik açığının cep telefonlarında olduğunu yukarıdaki uygulama sayesinde tespit edenler, alacakları bir dizi önlemle, virüsten kendilerini koruyabilirler. Bütün önlemleri aldıktan sonra telefonunuza bir virüs temizleme programı kurarak cep telefonunuzu tarayınız. İşte almanız gereken önlemler;

  • Cihazınızı Güncelleyin: Sahip olduğunuz telefonda Android işletim sisteminin en son sürümünü kullanın. Otomatik güncellemeyi aktifleştirin ve bu ve olası tüm güvenlik açıklarından kendinizi koruyun.
  • Otomatik MMS alımını iptal edin: Öncelikle telefonunuzda bulunan Mesaj>Ayarlar bölümüne girin. Multimedya iletisi (MMS) ayarları>Otomatik Al seçeneğini kaldırın.
  • Hangouts otomatik MMS alımını iptal edin: Bilindiği gibi kullanıcılar isterse mesaj uygulaması olarak Google Hangouts’u kullanabiliyor. Sizde mesaj alımında Hangouts uygulamasını kullanıyorsanız hemen şu ayarları yapın. Uygulamayı açın ve Ayarlar>SMS altındaki Gelişmiş menüsünde yer alan MMS’leri otomatik al seçeneğini kaldırın

Stagefright android MMS virüsü olarak adlandırılan ancak aslında bir güvenlik açığı olan bu sorun ile ilgili sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Konu ile ilgili merak ettiğiniz hususları ve tecrübelerinizi bizlerle paylaşın. Bunun için sayfanın alt bölümünde yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Bu yazı için 1 yorum var.

  1. Anonim Cevapla

    Önlem varda zaten bulaşmış nasil silecegim? Fab ayarlarina döndüm olmadi, güncelleme yok…

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.