Henüz Puan Verilmedi

Falcon Heavy Roketi En Geç Mayıs 2016’de Fırlatılacak

SpaceX adlı şirket tarafından geliştirilen Falcon Heavy adlı roketin en geç 2016 yılının Mayıs ayında fırlatılacağı açıklandı. Daha önce defalarca ertelenen fırlatma denemesinin sonunda gerçekleştirilecek olması uzay araştırmaları için büyük önem taşıyor. SpaceXFalcon Heavy isimli roketi 2011 senesinde açıklamıştı. O günden bu güne 2013 ve 2014 senesinde fırlatma denemesi iptal edilen roketin 2016 yılında uzaya fırlatılması bekleniyor.

spacex, bilgiversin.com

Falcon Heavy

SpaceX Falcon Heavy Roketi Hangi Amaçla Kullanılacak?

Falcon Heavy roketinin geliştirilme amacı derin uzay denemeleri olarak açıklandı. SpaceX‘in geliştirilen roketin, alçak yörünge görevlerine ilave olarak Mars görevlerinde de kullanılacağı açıklandı. Yaklaşık 69 metre yüksekliğindeki roket 53 ton yük taşıyabiliyor. Denemelerde başarı sağlanması durumunda yeni roket çeşitli uyduların yörüngeye yerleştirilmesinde görev alacak. Roketin en önemli özelliği ise fırlatıldıktan sonra dünyaya tekrardan iniş yapabilmesi. Yukarıda SpaceX‘in geliştirdiği Falcon Heavy roketine ait animasyon olarak hazırlanmış fırlatma görüntüsü videosu yer almaktadır. Bu videodan da anlaşılacağı gibi roket fırlatıldıktan sonra uzaya taşıdığı yükü bıraktıktan sonra atmosfere hızla giriş yaparak platforma iniş yapıyor. Bu yöntem eğer başarılı olursa uzay projelerinin maliyetleri ciddi oranda azalacak.

SpaceX Falcon Heavy roketi ile ilgili merak ettiğiniz hususları ve düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Bunun için sayfanın altında yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.