Henüz Puan Verilmedi

SpaceX, Falcon 9’un Okyanustaki Platforma İnişinin Sert Olduğunu Açıkladı:

Amerika’da bulun SpaceX adlı şirket tarafından Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)’na kargo götürmek üzere fırlatılan Falcon 9 roketi, Dragon adlı kargo gemisini ISS’e uğurladıktan sonra okyanusta bulunan bir platforma indirilecekti. Bu projenin temel amacı uzay uçuşlarında maliyetleri olabildiğince aşağılara çekmek. Birden fazla defa kullanılabilen bir roket maliyetlerin ciddi oranda azalmasını sağlıyor. Ancak SpaceX tarafından yapılan açıklamaya göre geçtiğimiz günlerde fırlatılan roketin okyanusta yer alan yüzen bir platforma indirme çabalarının istenen sonucu vermediğini, roketin sert bir iniş yaparak zarar gördüğü belirtildi.

Şirket tarafından yapılan açıklamada Falcon 9‘un okyanusta bulunan platforma inişi sırasında roketinin bazı parçalarında hasar oluştuğu bildirildi. Ancak buna rağmen şirket denemelerin süreceğini bildirdi. Uzmanlara göre uzaya gönderilen araçların bu yöntem ile dünyaya tekrar dönebilmesi mümkün olacak.

Bilindiği gibi SpaceX, Kaliforniya merkezli uzay araştırmaları ve uzay nakliyesi işleri yapan özel bir şirket. 2002 senesinde kurulan bu şirket ile 2006 senesinde NASA ile bir anlaşma imzalayarak Uluslararası Uzay İstasyonuna fırlatma ve kargo işleri almaya başladı. SpaceX aynı zamanda yörüngeye uzay gemisi gönderen ilk özel şirket olma ünvanını da taşımaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.