Henüz Puan Verilmedi

Solar Impulse Adlı Uçak Güneş Enerjisi ile Çalışıyor ve Dünya Turu Atıyor

Solar Impulse adı verilen ve Güneş enerjisi ile çalışan uçak, 09.03.2015 tarihinde Abu Dabi’den havalanarak dünya turuna başladı. Bu dünya turu Canlı Yayın ile tüm dünyada izlenebiliyor. Sizde aşağıda yer alan Solar Impulse canlı yayını izleyerek bu olaya tanıklık edebilirsiniz. Bu videoda operasyon merkezinden görüntüler yer almaktadır. Yukarıda yer alan videoda ise uçağın havalanma görüntüleri yer almaktadır.

Solar Impulse Nedir? Nasıl Çalışıyor?

Solar Impulse, güneş enerjisi ile çalışan dünyanın ilk uçağı olma ünvanını taşıyor. Güneş enerjisi ile çalışan uçak Solar Impulse, yolculuğuna başladığı Abu Dabi’den sonra sırasıyla Umman, Hindistan, Myanmar, Çin, ABD, Güney Avrupa ve Kuzey Afrika’ya uğrayacak. Uzmanlar herhangi bir aksilik yaşanmaması durumunda 5 ay sonra başladıkları nokta olan Abu Dabi’ye varmayı hedefliyor. Yukarıda yer alan videoda uçağın ilk varış noktası Umman’a inişi Canlı Yayın ile izleyebilirsiniz.

  • Personel: 1 kişi
  • Genişlik: 22.4 Metre
  • Yükseklik: 6.37 Metre
  • Kanat Açıklığı: 72 Metre
  • Motor: 4 adet Elektrik Motoru, 4 lithium-ion batarya(633 kg), 13 kW[18] (17.4 HP)
  • Kanatlar: 17,248 photovoltaic hücre(269.5 m2)
  • Yüklü Ağırlık: 2,300 kg
  • Maximum Hız: 77 kts (140 km/h) 49 kts
  • Uçuş Hızı: 90 km/h (60 km/h gece)
  • Uçuş Yüksekliği: 8,500 metre (27,900 ft) , maximum irtifa 12,000 metre (39,000 ft)

Solar Impulse projesine dünya çapında büyük destek verilmektedir. Dünyanın dört bir yanından sponsoru olan projenin Türkiye‘den de bir destekçisi bulunmaktadır. Sabancı grubu şirketlerinden Brisa, güneş enerjisi ile çalışan Solar Impulse‘ın destekçileri arasında yerini almış. Yukarıda teknik detaylarını paylaşmış olduğumuz bu eşşiz uçağın kanat boyu tam 72 metre. 4 adet elektrikli motoru bulunan uçağın, güneş panelleri kanatlarının üstünde yer almaktadır. 17.000’den fazla güneş hücresi olan kanatları ile yüklü ağırlığı 2.300 kg olan Solar Impulse en fazla saatte 140 km hız yapabiliyor. Ortalama olarak saatte 90 km hız ile seyahat eden uçağın gece hızı 60 km’ye kadar düşüyor. En fazla 12.000 metre yüksekliğe (maximum irtifa) kadar çıkabilen Solar Impulse tüm dünya tarafından ilgi ile izlenen dünya turunun yaklaşık 5 ayda tamamlayacak.

Solar Impulse projesi ile ilgili detaylı bilgi almak için resmi web sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Siz de bu proje ile ilgili fikirlerinizi ve merak ettiğiniz hususları aşağıda yer alan yorum formunu kullanarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.