Henüz Puan Verilmedi

Snake Robot Bir Yılan Gibi Kumda Hareket Edebiliyor:

ABD’deki Carnegie Mellon Üniversitesi ve proje ortakları ile beraber yürütülmekte olan bir proje ile özellikle kurtarma çalışmalarında fayda sağlayacak bir robot teknolojisi üzerinde çalışılıyor. Biyologlar ve robotikçiler tarafından ortaklaşa yürütülen proje ile bir yılanın hareketleri gözlemlenerek robotun çalışma mantığı tasarlanmış. Georgia Teknoloji Enstitüsü, Carnegie Mellon Üniversitesi, Oregon State Üniversitesi ve Atlanta Hayvanat Bahçesi araştırmacıları ortaklaşa yürüttükleri bu proje ile yılanların farklı yüzey ve ortamlardaki hareket tarzlarını gözlemleyerek geliştirdikleri Snake Robot ile bilim dünyasının karşısına çıktılar.

Bu tür bir canlının seçilmesinin altında yatan temel sebep yılanların kompleks arazi formlarında hareket kabiliyetlerinin çok yüksek olması olarak gösterilmektedir. Tamamen kumdan oluşan akışkan ve eğimli bir yüzeyde farklı bir hareket tarzı seçen yılan, dik ve uzun bir ağaca tırmanırken ağacın gövdesine sarılarak bambaşka bir hareket tarzını tercih etmektedir.Gerçek dünyada kurtarma faaliyetlerinde kullanılması planlanan bir robot tasarlandığını düşünecek olursak yapılan tercihin ne denli mantıklı olduğunu söylemek hiçte yanlış olmayacaktır.

Daha öncede yapılan bir çalışma ile Snake Robot özel olarak tasarlanmış bir enkaz platformunda kurtarma ekiplerine bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren özel eğitimli köpeklere iliştirilerek test edilmişti. Bu testte köpeklerin enkazda bulunan ve ulaşması oldukça zor alanlara varmasının ardından Snake Robot enkaza bırakıldı. Çalışmalarda robotun bu zor enkaz ortamında farklı hareket yeteneklerini kullanarak ilerleyebilmesi üzerinde çalışıldı. Robot üzerinde bulunan kamera vasıtasıyla enkazın en ücra noktasından görüntü alma şansına sahip olmak, projenin ne denli önem taşıdığının kanıtı olarak gözüküyor.

Snake Robot’un uzunluğu yaklaşık 37 inç (94 cm) ve çapı 2 inç (5 cm) . Toplam 16 eklemli, 17 alüminyum parça dizisinden oluşuyor.

Ülkemizde de Kocaeli Üniversitesi’nden 3 öğrencinin ortaklaşa çalışmasıyla ortaya çıkarmış oldukları “Yılan Robot” 2011 yılında İTÜ Kontrol ve Otomasyon Kulübü’nce düzenlenen Robot Olimpiyatlarında tanıtılmış ve oldukça ilgi görmüştü. O dönemde tasarlanan bu robotun askeri amaçlar ve arama kurtarma çalışmalarında kullanılmasının planlandığı açıklanmıştı.

Carnegie Mellon Üniversitesi, Biorobotics Laboratuvarı tarafından yürütülmekte olan tüm robot araştırmalarına ilişkin detaylı bilgilere ulaşmak için resmi web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)