Henüz Puan Verilmedi

Skype Tercüme Aracı, Anlık Çeviri Hizmeti ile Farklı Dillerde Konuşanları Buluşturuyor

Skype Tercüme (Skype Translator) aracı ile bilmediğiniz bir dilde konuşan arkadaşınız artık sizi anlayabilecek. Bunun için tek yapmanız gereken Skype Translator aracını kullanmak. Microsoft tarafından satın alındıktan sonra çok da fazla kendisinden söz ettirmeyen Skype bu hizmeti ile ciddi bir hamle yapmış oldu. Şu an için tercüme hizmetini İngilizce ve İspanyolca dillerinde veren şirket, yakın bir gelecekte diğer yabancı dillerin de hizmet kapsamına ekleneceği müjdesini kullanıcıları ile paylaştı.

Skype Translator Aracı Nasıl Kullanılır?

Bu aracı kullanmak için kişiler listesinde yer alan arkadaşlarınızdan tercüme aracını kullanmak istediğiniz kişiyi seçiyorsunuz. Sonrasında tercüme düğmesini açık konuma getiriyorsunuz.  Sonrasında karşınıza gelen ekrandan arkadaşınızın konuşma ve yazışma dilini seçiyorsunuz. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra sizin belirlemiş olduğunuz dile göre kendi dilinizde yazdıklarınız otomatik olarak arkadaşınızın diline çevrilecektir. Bu hizmeti sadece yazışma için kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda konuşma içinde kullanmak mümkün. Konuşma için tercüme / çeviri aracını kullanmak istiyorsanız bir kulaklık mikrofon seti edinmeniz gerekiyor. Sizin ağzınızdan çıkan sesleri mikrofon ile algılayan Skype, konuşmalarınızı çevirerek karşı taraftaki arkadaşınızın kulaklığına kendi dilinde iletiyor. Bu hizmeti sağlıklı bir şekilde kullanabilmeniz için konuşmalarınızı tane tane yapmanızda fayda var.

Yukarıda yer alan videoda karşılıklı olarak birbiriyle kendi dillerinde konuşan iki ilkokul öğrencisini izleyebilirsiniz. Skype Translator aracı ile ABD’nin Stafford İlkokulu öğrencisi İngilizce ve Mexico City’nin Peterson İlkokulunda bulunan bir öğrenci ise İspanyolca olarak görüntülü ve sesli olarak görüştüler. Bu görüntü gelecekte simültane çeviri hizmetinin teknolojiye yenik düşerek yok olabileceği düşüncesini akıllara getiriyor.

Dünyanın farklı yerlerinde iş ilişkisi içerisinde olan büyük ölçekli şirketler de bu hizmetten faydalanarak iletişim güçlerini arttırabilecek. Skype tarafından diğer dillerle ilgili çalışmalar yapıldığı bildiriliyor. Bu hizmetten faydalanabilmeniz için bir kayıt işlemi yapmanız gerekiyor. Kayıt işlemi esnasında sizden bir “Registration code” girmeniz istenecektir. Bu kutucuğa MTT1724 veya STVER4230 girerek kayıt işleminizi tamamlayabilirsiniz. Kayıt sayfasında sizden bazı bilgiler istenmektedir. Bu bölümde diller seçeneğinde “other” seçerek açılan kutucuğa Turkish yada Türkçe yazmanız durumunda, Skype mühendislerinin bizim dilimize olan ilgiyi görmesine de katkı sağlamış olursunuz.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Bu yazı için 2 yorum var.

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.