Siyasi Parti Üyeliği Nasıl Sorgulanır? Nasıl İstifa Edilir?
Henüz Puan Verilmedi

Bir Siyasi Parti’ye Üye Olup Olmadığımı Nasıl Öğrenebilirim?

Siyasi parti üyelik sorgulama sistemi Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından işletilmekte olan bir web uygulamasıdır. Vatandaşlar herhangi bir siyasi partiye üye olup olmadığını bu sistemi kullanarak öğrenebilmektedir. Sistemi kullanmak oldukça basit olup, TC Kimlik numaranızı ve anne kızlık soyadınızı kullanarak sorgulama yapmanız mümkündür. Sorgulama yapmak için öncelikle, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı web sayfasına giriş yaparak sayfada yer alan “Siyasi Parti Üyelik Sorgulama” linkini tıklamanız gerekmektedir.

Siyasi Parti Üyelik Sorgulama Nasıl Yapılmaktadır?

Siyasi Parti Üyelik Sorgulama sayfasına giriş yapan vatandaşlar öncelikle TC Kimlik numarasını giriş yapıp sorgula butonunu tıklaması gerekmektedir. Ardından TC Kimlik numaranızı doğru bir şekilde girmeniz durumunda sistem sizden anne kızlık soyadınızın 2 harfini girmenizi isteyecektir.Bu işlem sayesinde girmiş olduğunuz kimlik bilgileriniz doğrulanmış olacaktır. Bu bilgilerin de doğrulanması durumunda bir siyasi partiye üye olup olmadığınızı sistem üzerinden öğrenmeniz mümkündür. Sayfada yer alan bilgilendirme tablosunda “Üyelik Durumu” hakkında bilgi alabilirsiniz. Eğer herhangi bir siyasi partiye üye değilseniz bu sorgulama işlemi neticesinde “Herhangi bir siyasi parti üyelik kaydınız bulunamadı.” mesajı ile karşılaşmanız gerekmektedir.

Siyasi Parti Üyeliğinden Çıkmak / İstifa İçin Dilekçe Örneği

Siyasi Parti Üyelik Sorgulama sistemi üzerinden bir siyasi partiye üye olduğunu öğrenen vatandaşlar eğer siyasi parti üyeliğinden çıkmak / istifa etmek istiyorlarsa bunun için yapması gereken bazı yasal işlemler bulunmaktadır. Vatandaş öncelikle istifasını istediğini ilgili siyasi partinin teşkilatına yazılı olarak yapması gerekmektedir. Bu işlem neticesinde istifanın gerçekleştirildiğine dair hazırlanan belgenin (noter onaylı) Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndaki  Siyasi Partiler Bürosuna faks ile gönderilmesi gerekmektedir. Bu işlemlerin yerine getirilmesi durumunda bir dilekçe ile Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve İlçe Seçim Kurulu Başkanlıklarına başvurarak istifa talebinizi işleme koydurabilirsiniz. Bu işlemler için size referans olacak dilekçe örneği ve başvuru kılavuzunu buradan indirebilirsiniz.

Seçim Simülatörü (7 Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçimlerinde Hangi Parti Kaç Milletvekili Çıkarır)

Siyasi parti üyelik sorgulama sistemini kullanarak siyasi parti üyesi olup olmadığınız öğrenmek ve siyasi parti üyeliğinden istifa etme işlemlerine ilişkin fikirlerinizi ve merak ettiğiniz hususları bizlerle paylaşabilirsiniz. Bunun için sayfanın altında yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.