Henüz Puan Verilmedi

Aşırı Kiloluları Sevindirecek Bir Haber: Bunama Riskiniz Daha Düşük!

Şişman insanlar genelde sağlık haberlerine pek göz atmaz. Onlar hakkında yapılan haberler genelde sinir bozucudur. Ancak bu haber onlardan biraz farklı. Uzmanlar tarafından yapılan bir araştırmada aşırı kilolu insanlarda bunama riskinin daha düşük olduğu tespit edildi. BBC’nin haberinde, The Lancet Diabetes & Endocrinology adlı bir dergide yayınlanan araştırmada sonuçların oldukça şaşırtıcı olduğu vurgulandı.

Bunama Riski Kimlerde Daha Düşük? Kimlerde Daha Yüksek?

The Lancet Diabetes & Endocrinology adlı dergide yayınlanan araştırma iki milyon İngiliz üzerinde yapıldı. Uzmanlar yapılan bu araştırmanın bu konuda yapılmış en geniş kapsamlı araştırma olduğunu vurguluyor. Ve bilinenin aksine tüm sağlık öğütleri ile ters düşen sonuçlarla karşılaşıldığı vurgulanıyor. Bunama olarak yada Demans (Demantia) olarak adlandırılan riskin, zayıf insanlarda aşırı kilolulara göre daha yüksek olduğu yargısına varıldı. Ancak bu konuda çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşları hastalara daha sağlık bir yaşam ile bunama riskini azaltabileceği yönünde telkinlerde bulunuyor. Sağlıklı ve dengeli beslenmenin bunama riskini azalttığı yönünde tavsiyelerde bulunan kuruluşların bu bilimsel çalışmanın ardından ne yapacağı merak konusu. Yapılan araştırma yaklaşık 20 senelik bir süreyi kapsıyor. 55 yaşında bulunan 2 milyona yakın kişiye ait tıbbi veriler bu araştırma kapsamında 20 sene süresince takip edildi. Ve şu sonuçlara ulaşıldı.

  • Zayıf insanların bunama riski, normal insanlara nazaran %39 fazla,
  • Aşırı kilolu insanların bunama riski ise %18,
  • Obezlerde ise bu risk %24 düzeyinde.

Kaynak: BBC ve The Lancet Diabetes & Endocrinology

Aşırı kilolu insanların, zayıf insanlara göre daha düşük bunama riski (demans) taşıması ile ilgili merak ettiğiniz hususları ve fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Bunun için sayfanın alt bölümünde yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.