Henüz Puan Verilmedi

Sigara bırakma ilacı:

Dünyada birçok hastalığın temel sebepleri arasında sigara gösterilmektedir. Hal böyle olunca birçok insan sigara bırakma konusunda her türlü yönteme başvurmayı göze almaktadır. Yapılan araştırmalarda sigara içen yüz insandan yetmişi sigarayı bırakma konusunda istekli olduğu tespit edilmiştir. Sayının oldukça yüksek olmasına karşın sadece %40’ı sigara bırakma konusunda irade göstermektedir. Herhangi bir destek almaksızın sigarayı bırakma konusunda adım atan bağımlıların birçoğu sigaraya yeniden dönüş yapmaktadır. Sigarayı bırakmak konusunda yaşanan en büyük problem kişinin nikotin konusunda yaşadığı bağımlılık halidir. Uzun zamandır nikotin alan bireyin bir anda bunu bırakması neticesinde çeşitli tepkiler ortaya çıkmaktadır. Bunların başında depresyon, konsantrasyon sorunları, stres, v.b. psikolojik sorunlar gelmektedir. Bu sorunu ortadan kaldırabilmek için halka arasında sigara bırakma ilacı olarak adlandırılan çeşitli bilimsel ilaç tedavileri bulunmaktadır.

Sigara Nasıl Bırakılır?

Sigaraya bağlı ölümler nedeniyle günümüzde birçok kişi bu bağımlılıktan kurtulmak için birçok yönteme başvurmaya hazır durumdadır. Sigara nasıl bırakılır sorusu tiryakilerin sohbetlerinde her zaman yeri olan bir konu olmuştur. Yukarıda da bahsedildiği gibi sigarayı bırakmak noktasında bağımlıların yaşadığı en büyük problem nikotin ile ilgili bağımlılık durumu olmaktadır. Bu maksatla üretilmiş piyasada sigara bırakma ilacı olarak nitelendirilen çeşitli ürünler bulunmaktadır. Sigara bırakma yöntemleri arasında hekimler tarafından sıklıkla uygulanan yöntemlerden biri olan nikotin yerine koyma tedavisi olumlu sonuçlar vermektedir. Nikotin yerine koyma tedavisi doktor tarafından uygulanması gereken bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi kullanıcıların birbirlerine tavsiyesi ile uygulanmamalıdır. Basit olarak açıklamak gerekirse bir bağımlı eğer günde on beş adet sigaradan daha fazlasını tüketiyor ise hekim kontrolünde o kişiye bu tedavi yöntemi uygulanabilir. Ancak tedaviyi kabul eden kişinin bu süreç içerisinde herhangi bir tütün mamülü tüketmesi doğru değildir.

Yakın bir süre önce Bakanlar Kurulu tarafından alınan karar gereği Nikotin Replasman, Bupropion HCI (Zyban) ve Vareniklin (Champix) ihtiva eden sigara bırakma ilaçlarının kişinin sosyal güvencesine bakmaksızın devlet tarafından ücretsiz olarak verilmesine karar verildi. Resmi Gazete tarafından da yayınlanan bu karar ile sigara bırakma ilacı devlet tarafından ücretsiz olarak vatandaşa verilmiş olacak. İlgili ilaçların Sağlık Bakanlığı tarafından tedarik edilmesi ve sonrasında 1, 2 ve 3. basamak sağlık birimlerine gönderilmesine karar verildi. Resmi gazetede yayınlanan bu Bakanlar Kurulu kararı ile bu konuda ilgili birimlerde tedavi görmekte olan sigara bağımlısı kişilerin 4736 sayılı Kn. birinci md. 1. fık. hükmüne tabi olmadığı belirlenmiş oldu.

Sigara Bırakma Hattı : 171

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.