Seçim Simülatörü: Hangi Parti Kaç Milletvekili Çıkarıyor
Henüz Puan Verilmedi

Seçim Simülatörü, 7 Haziran 2015’de Milletvekili Genel Seçimlerinde Hangi Parti Kaç Milletvekili Çıkarıyor

Seçim simülatörü olarak yukarıda paylaşmış olduğumuz ekranı kullanabilirsiniz. Bu uygulama cilekagaci.com adlı internet sitesinde yer almaktadır. 7 Haziran 2015’de Milletvekili Genel Seçimlerinde hangi partinin kaç milletvekili çıkarabileceğini görmek için bu uygulama size yardımcı olacaktır. Partilerin aldıkları oy yüzdesini bu seçim simülatörüne girmeniz durumunda size mecliste oluşacak sandalye sayısını gösterecektir.

Seçim Simülatörü Nasıl Kullanılıyor?

Seçim simülatörü, araştırma şirketleri tarafından barajı geçmesi muhtemel 4 parti (AK Parti, CHP, MHP, HDP) için hazırlanmıştır. Bu simülatörü kullanmak için ilgili partinin aldığı yada almasını beklediğiniz oy yüzdesini +,- butonlarını kullanarak belirtmelisiniz. 4 parti için olası yüzdeleri girmeniz durumunda siyasi partilerin çıkartacakları milletvekili sayısını ve iktidar, koalisyon senaryolarını görebilirsiniz. Ayrıca bu uygulama anayasa değişikliği için gereken vekil sayısı, güven oyu için gereken milletvekili sayısı gibi kritik seviyeleri de vurgulamaktadır. Seçim simülatörünü isterseniz eski seçimlerdeki (2011 Genel Seçimleri ve 2014 Yerel Seçimleri) verileri kullanarak şekillendirebilirsiniz.

Seçim simülatörü ile partilerin (AK Parti, CHP, MHP, HDP) 7 Haziran 2015’de Milletvekili Genel Seçimlerinde kaç milletvekili çıkartabileceğini görmek için kullanabilirsiniz. Ancak unutmayınız ki bu veriler kesin veriler değildir. Bu uygulama mecliste oluşacak olası vekil dağılımı hakkında bilgi vermek için kullanılmalıdır. Simülatörün kullanımı ile ilgili merak ettiğiniz hususları bizlerle paylaşabilirsiniz. Bunun için aşağıda yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Bu yazı için 2 yorum var.

  1. Klima Servisi Cevapla

    Seçim Simülatörünüz pek yaklaşamamış sanırım sonuçlara. Koalisyon geldi, sizce koalisyon hükümeti kurulabilir mi ?

    • bilgiversin Cevapla

      Seçim simülatörü, bir seçim anketi yada araştırma sonucunun ilanı değildir. Bu simülatör, 2011 genel seçimleri oy oranları baz alınarak açılmaktadır. Sonrasında siz istediğiniz gibi oy oranlarını değiştirerek milletvekili sayısındaki değişimi gözlemleyebiliyorsunuz.

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.