Henüz Puan Verilmedi

Sanal Gerçeklik, Hissedebilmek İçin Robotik İle Buluştu Ve Dexmo Doğdu:

Dokunmak, koklamak, tatmak, görmek yada duymak bilindiği gibi duyu organlarımızın temel görevleridir. Bizi biz yapan bu duygulara sahip oldukça yaşadığımızı hissederiz. Teknoloji dünyasında da uzunca bir süredir var olan sanal gerçeklik teknolojilerinin peşinden koştuğu aslında özet olarak budur. Gerçek dünyada var olan yeteneklerimizi sanal dünyaya taşıyabilecek en gerçekçi sanallık peşinde koşulmaktadır. Bu teknolojileri hayata geçirirken sanal gerçeklik içerisinde bulunan kişinin duyu organlarına ne derece hitap edebiliyorsanız teknolojiniz o kadar gerçekçidir diyebiliriz.

İşte şimdilerde  insanların sanal dünyada dokunma hislerini yaşayabilmelerini sağlayacak sıradışı bir proje ile karşı karşıyayız. Dexmo adı verilen bu robotik projesi dokunduğunuz sanal cisimlerin elinize uyguladığı geri dönüşü size yaşatmaya çalışıyor. Bilindiği gibi çeşitli hareket sensörleri yada benzer giyilebilir donanımlar sayesinde sanal mecraya hareketlerimizi birebir yansıtabiliyoruz. Ancak yapılan bu aktarım esnasında dokunma hissini yada dokunduğumuz maddenin bize ilettiği karşı kuvveti hissedemiyoruz. Örneğin sanal ortamda elimize aldığımız plastik bir topun, avucumuzu tamamen kapatmamıza mani olacak ters kuvvet uyguladığını görmezlikten geliyoruz.

Dexmo projesi sanal ortamda yaşanan bu deneyimi bize yansıtabilecek bir teknolojinin müjdesini veriyor. Giyilebilir bir mekanik iskelet görünümünde olan bu donanım, kuvvet geri bildirimi sağlamak üzere dizayn edilmiş.Bu hissi bize yaşatabilmek için bir fren sistemi kullanılmaktadır. Sanal ortamda elinize aldığınız objenin kuvvet geri bildirimini bu frenler sayesinde ileten Dexmo oldukça başarılı sonuçlar ortaya çıkartıyor.

Oldukça ucuz bir maliyet ile üretildiğine dair bilgiler bulunan bu maharetli donanımın çok farklı alanlarda kullanılabileceği belirtiliyor. Bir cerrahın ameliyat eldiveni yada bir bomba imha uzmanının kırmızı yada mavi kabloyu kesecek ellerinin yerine geçebilecek bu giyilebilir teknoloji kendisine Kickstarter üzerinden şans arıyor. Fonksiyonellik ve düşük maliyetli üretim politikasıyla dizayn edildiği açıklanan bu ürünün geleneksel giyilebilir teknolojilerden farklı bir yanı olduğu aşikar. Oldukça pahalı sensörler yada mekanik donanımlar kullanmak yerine enjeksiyon kalıplı plastik parçalar kullanılarak maliyeti oldukça aşağılara çekilen bu sanal gerçeklik ürününün bu teknoloji ve Çin’in üretim gücünü kullanarak piyasada kalıcı olmak gibi bir hedefi bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.